COVID-19: Shifra rekord të rasteve dhe vdekjeve në të gjithë Evropën

Shtete të ndryshme në Evropë kanë regjistruar rekord të rasteve të reja ose vdekjeve ditore nga COVID-19.

Është vështirë të përcillen përditësimet e pafund të rasteve të reja të koronavirusit dhe shifrave të vdekjes, por vlen të përmendet se shumë nga shifrat e lëshuara deri më tani sot vendosin rekorde të reja, veçanërisht në Evropë, shkruan The Guardian.

Kjo është në përputhje me paralajmërimet në lidhje me përshpejtimin e ndikimit të një vale të dytë, dhe vërejtjet nga OBSH-ja kur Michael Ryantha:

“Nuk ka dyshim që rajoni evropian është një epiqendër e sëmundjes tani. Tani për tani ne jemi shumë prapa këtij virusi në Evropë, kështu që parakalimi i tij do të marrë përshpejtim serioz në atë që bëjmë dhe ndoshta natyrë shumë më gjithëpërfshirëse të masave që do të nevojiten”, u shpreh ai.

Kjo është një përmbledhje e shpejtë e disa prej shifrave kryesore të lëshuara deri më tani sot:

18,820 infeksione në Poloni, një rekord i ri, dhe 236 vdekje të reja.

15,663 infeksione në Republikën Çeke, një rekord i ri.

14,964 infeksione në Gjermani, një rekord i ri, dhe 85 vdekje të reja.

8,616 infeksione në Zvicër, një rekord i ri.

2,605 infeksione në Slloveni, një rekord i ri.

346 vdekje në Rusi, një rekord i ri, dhe 16,202 raste të reja.

165 vdekje në Ukrainë, një rekord i ri, dhe 7,474 raste të reja.

415 vdekje në Iran, një rekord i ri, dhe 6,824 raste të reja.

Ngjarja paraprake

Angelov: Bullgaria nuk mund ti ndryshoj pozicionet e saja

Ngjarja e ardhëshme

Balla tregon se pse nuk mund ta presin Venecian

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian