COVID-19/ Mbi 106 milionë raste infektimesh në botë dhe mbi 2.3 milionë viktima! SHBA-ja kryeson listën, më e prekura

Prej më shumë se një viti, virusi më vdekjeprurës i dekadave të fundit COVID-19, ka goditur tokën dhe lufta e përbashkët kundër tij pavarësisht përpjekjeve ende nuk ka mbaruar.

Aktualisht numri total i infektimeve nga koronavirusi ka shkuar 106.353.381, ndërkohë që ai i viktimave është 2.320.692 në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë.

Sipas të dhënave nga Worldometer, numri i pacientëve të cilët kanë arritur të mposhtin virusin fatal është 77.996.784.

Ndërkohë vendi i cili kryeson “listën e zezë” me numrin më të lartë të infektimeve dhe viktimave nga COVID-19 është SHBA-ja, më pas më pas India, Brazili, Rusia, Britania e Madhe, Franca, Spanja edhe Italia.

Së fundmi, situata është rënduar edhe për shkak të varianteve të reja të COVID-19, megjithatë ky nuk ishte një zhvillim i papritur pasi të gjitha viruset mutohen, ndërsa bëjnë kopje të reja të tyre për t’u përhapur.

Në kuadër të këtyre zhvillimeve covidiane, qeveritë e shteteve kanë marrë masat të përshtatshme me qëllim minimizimin e përhapjes së tyre në botë, pavarësisht se variante e reja të koronavirusin kanë filluar të bëjnë xhiron e botës.

Vaksinimi anti-COVID ka nisur në shumicën e vendeve të zhvilluara në botë. Megjithatë 2 kompanitë farmaceutike të cilat furnizojnë Evropën me dozat e vaksinave Pfizer dhe Moderna, kanë hasur probleme në prodhim dhe si pasojë, vrulli i vaksinimit në vendet anëtare është ngadalësuar.

Kemi humbur shumë beteja me COVID-19 por me përkujdesje, zbatim të masave higjienike, solidaritet dhe dashuri ndaj njeri tjetrit nuk do të humbim luftën!

Ngjarja paraprake

Braktisja e narrativit nacional shqiptar në Kosovë dhe pasojat

Ngjarja e ardhëshme

Viktima në Vlorë i apasionuar pas motorëve Vespa, klubi bën dedikimin prekës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian