COVID-19: “Gjermania ka nevojë për mbyllje urgjente”

Gjermania ka shënuar ditën më të rëndë të infeksioneve dhe vdekjeve nga fillimi i pandemisë COVID-19.

Gjermania duhet të hyjë në një bllokim të vështirë menjëherë për të ngadalësuar përhapjen, ka thënë ministri i saj i brendshëm Horst Seehofer, ndërsa kancelarja dhe krerët e shteteve gjermane përgatiten të diskutojnë masat e mëtejshme.

Ai i tha revistës Der Spiegel:

Shansi i vetëm për të rimarrë kontrollin e situatës është bllokimi, por kjo duhet të ndodhë menjëherë. Nëse presim deri në Krishtlindje, do të duhet të luftojmë me numra të lartë për muaj të tërë.

Gjermania raportoi numrin më të lartë të përditshëm të infeksioneve dhe vdekjeve të premten. 

Ngjarja paraprake

Talenti Szoboszlai transferohet në kampionatin gjerman

Ngjarja e ardhëshme

Një studim zbulon praninë e COVID-19 në nëntor 2019 në Itali

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian