Covid-19, 6 herë më keq nga sa duket

Studimi publikon shifrat reale të përmasave të përhapjes së virusit

Infektimet reale ditore të COVID-19 mund të jenë mesatarisht 6 herë më të larta se shifrat zyrtare. Ky është konkluzioni i një analize të bazuar në statistikat e deritanishme duke marrë në shqyrtim Australinë, SHBA, Kinën, Korenë e Jugut dhe 11 vende Evropiane.

Ndërsa për Italinë që përjetoi edhe krizën më të lartë në valën e parë të pandemisë, mendohet se shifrat reale mund të jenë 17 herë më të larta se ato të deklaruara.

Studimi mban firmën e një grupi kërkimor Australian të drejtuar nga Universiteti i Melburnit dhe i publikuar në revistën prestigjioze Royal Society Open Science.

Studimi është përqendruar kryesisht tek vendet e pasura, dhe janë pikërisht ato të marra në shqyrtim.

Megjithatë theksohet se shifrat reale të përhapjes së infeksionit është e vështire të përcaktohen, veçanërisht mbi numrat e tamponëve të kryer.

Deri më sot vendi që ka arritur të gjurmojë dhe të ketë sistemin më efikas në përballimin e pandemisë koronavirus është Koreja e Jugut.

Ngjarja paraprake

Ronaldo i papërmbajtshëm, Juve triumfon

Ngjarja e ardhëshme

Klevi Pojana pas zgjedhjeve në LSI: Në 25 prill sovrani do të vendosë për Shqipërinë në Europë

të fundit nga