Conte: Vidal duhet të angazhohet më shumë

Trajneri i Inter, Antonio Conte, nuk ishte i kënaqur me paraqitjen e mesfushorit, Arturo Vidal, në ndeshjen ndaj Crotones në kuadër të xhiros së 15-të të Serie A.

Kiliani u zëvendësua në fillim të pjesës së dytë, dhe si duket Conte nuk ka qenë fare i kënaqur me paraqitjen e tij në këtë ndeshje.

Strategu italian porositi se askush nuk e ka vendin e sigurt në skuadër, dhe nëse Vidal dëshiron të jetë titullar, atëherë duhet të angazhohet më shumë.

“Sot ishte një përgjigje e mirë dhe ndjeva se filluam në mënyrën e duhur duke qenë agresiv. Crotone shtyu shtatë lojtarë lart dhe na befasoi” tha ai.

“Ne bëmë mirë për ta kthyer atë, atëherë një gabim naiv që solli një penallti na solli probleme, por djemtë në vend të kësaj bënë vërtet mirë për të qëndruar të fokusuar, për të vazhduar krijimin e mundësive për shënim dhe për të sjellë në shtëpi një tjetër fitore të rëndësishme”, shtoi ai.

Lukaku u largua me një problem muskulor në kofshë menjëherë pasi shënoi golin.

“Romelu ndjeu një problem të lehtë muskulor, ne do të shohim nëse ai është në rrezik kundër Sampdoria apo jo. Sapo e ndjeu atë, ne menjëherë e zëvendësuam atë, kështu që shpresojmë se nuk është asgjë serioze”, tha 51 vjeçari.

Conte u pyet për Vidal, i cili dha një penallti për një faull mbi Arkadiusz Reca dhe u zëvendësua në pjesën e parë.

“Ai mund të përmirësohet më shumë. Arturo sigurisht që duhet të punojë, të mbajë kokën ulur dhe të punojë shumë, sepse askush nuk ka një vend të garantuar në këtë ekip. Ai duhet të provojë se e meriton të luajë dhe të bëjë shumë më mirë sesa po bën për momentin”, shtoi Conte.

“Ne jemi të kënaqur që Stefano Sensi është rikthyer, sepse në thelb e kemi pasur atë vetëm për shtatë ndeshje sezonin e kaluar. Ne kemi Gagliardinin, i cili është një opsion i sigurt kur ai hyn, kështu që ne jemi të lumtur. Ne kemi alternativa dhe duhet të përpiqemi të vazhdojmë të përmirësohemi”, tha Conte.

“Hakimi po përmirëson shumë në mbrojtjen e tij, pasi ai arriti në Inter ai ishte duke u përqëndruar vetëm në sulm, por ne shpjeguam rëndësinë e mbrojtësve të krahut kur mbronim, ai duket se e ka marrë vesh detyrën dhe mesazhin”, përfundoi Antonio Conte.

Ngjarja paraprake

Besim Maxhuni: As në Prishtinë dhe e as në Trepçë nuk është investuar aspak...

Ngjarja e ardhëshme

Trump akuzon se shifrat e të vdekurve nga COVID-19 në SHBA janë të ekzagjeruara

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian