‘Çmendet’ moti në Zvicër, mbi 25 mijë rrufe godasin vendin – alarmohen qyetarët

Gjatë ditës së sotme, Zvicra është goditur nga një stuhi e fuqshime e cila ka shkaktuar dëme të mëdha.

Qeveria federale e Zvicrës ka njoftuar se vendi pritet të goditet nga stuhi të tilla edhe në ditët në vijim.

Sipas SRF Meteo, pothuajse 25,000 rrufe në qiell kanë goditur Zvicrën që nga e pasditja e të shtunës. Qelizat e stuhisë vazhdojnë të lëvizin në të gjithë Zvicrën, raporton media zvicerane Blick.ch, përcjell “Bota sot”.

Image

Përveç rrufeve të vazhdueshme, shteti zviceran u përball me shi dhe breshër të madh.

Rrugët dhe livadhet janë mbuluar të gjitha me të bardhë. Duket si dimër, madje u supozua që po binte borë dhe jo breshër. Mirëpo masat e supozuara të borës janë në të vërtetë breshër. Në përgjithësi, ka pasur një sasi të madhe të reshjeve në këtë rajon. Në dhjetë minuta ra një nga shumat më të mëdha të shiut që është matur ndonjëherë në Zvicër në një kohë kaq të shkurtër, siç raportohet nga SRF Meteo.

“Nuk ka pasur aq shumë breshër këtu për 25 vjet”

Image

Derisa një raportues lajmesh dërgon fotografi të gurëve të breshrit të grumbulluar në Haslital në kantonin e Bernës. “Nuk ka pasur aq breshër në Haslital në 25 vitet e kaluara sa sot,” shkruan ai. Gurët e veçantë të breshrit ishin aq të mëdha deri në 20 centimetër.

Image

“Meteocentrale” paralajmëroi se do të ketë më shumë reshje shiu dhe stuhi deri në fund të muajit, sidomos në zonën e jugut.

Sipas SRF Meteo, shtrëngata të dhunshme ka të ngjarë të ndjekin edhe gjatë natës. Rrjedhjet dhe shtrëngatat mund të sjellin reshje të shiut intensiv në një kohë të shkurtër, gjë që mund të rezultojë në përmbytje lokale, përrenj me shtrirje të lartë dhe rrëshqitje toke. Potenciali për stuhi si stuhi është veçanërisht i lartë në Jura, në Plateau Qendrore dhe Prealps. Ajo duhet të mbetet stuhi për ditët në vijim. Situata e përmbytjes mbetet e tensionuar.

Gurët e breshrit aq të mëdha sa topat e ping-pongut në Uetendorf BE

Ndërsa, gurët e breshrit në Uetendorf BE, shumë afër Thun, ishin aq të mëdhenj sa topat e ping-pongut, mund të shihen në fotografitë e vendasve, raporton 20min.ch, transmeton “Bota sot”.

Image

Qeveria federale paralajmërimit zonat në Zvicrën lindore për rrezikun e vërshimeve

Qeveria federale ka rritur nivelin e paralajmërimit të stuhisë nga 3 (rrezik i konsiderueshëm) në 4 (rrezik i madh). Shtrëngatat tashmë janë të dukshme atje.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Sherri për një parakalim/ Autori i plagosjes së dyfishtë, i kërkuar nga Interpoli

Ngjarja e ardhëshme

Nuk ka qetësi, rikthehen përmbytjet në Belgjikë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian