Cili është qëndrimi i Kinës ndaj Ukrainës, a do t’i bashkohet Rusisë në luftë!

Marrëdhëniet miqësore diplomatike midis Kinës dhe Rusisë, të cilat u treguan të forta në Lojërat Olimpike Dimërore shkurtin e kaluar në Pekin, tani mund të përballen me sfida të mëdha duke pasur parasysh pushtimin e Ukrainës nga trupat ruse nën urdhrin e Putinit. 

Karakteristika kryesore e politikës së jashtme të Kinës është mosndërhyrja e saj në punët e brendshme të vendeve të tjera, megjithatë kriza aktuale mund ta sfidojë këtë qëndrim. Lidhur me këtë, në mbledhjen e fundit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Kina abstenoi në votimin për të dënuar pushtimin e Ukrainës. Në një farë mënyre kjo mund të shihet si një votë pro-ruse, por në mënyrë alternative mund të shihet edhe si një lëvizje pro-perëndimore, pasi pritej që Kina të votonte në favor të Rusisë kundër mocionit. Që këtej e tutje, pozicioni i Kinës është ende hezitues dhe i paqartë, pasi ajo nuk i ka cilësuar veprimet e Rusisë në Ukrainë si një pushtim, por nuk i ka mbështetur as të njëjtat veprime. Gjithashtu, para pushtimeve, nuk ka pasur asnjë përpjekje nga Kina për të penguar qeverinë ruse nga ndërmarrja e ndonjë veprimi ndaj territorit ukrainas. Pavarësisht, 

Si e tillë, Kina po përpiqet t’i kënaqë të gjithë duke mos mërzitur askënd, për të shpëtuar veten. Në fakt, strategjia e Kinës për të “flasur më shumë dhe për të bërë më pak” duke mbrojtur dialogun dhe negociatat midis vendeve, duket se është një mënyrë për të maskuar qëndrimin e vendit ndaj krizës – duke pasur parasysh se Kina mund të përfitojë në të vërtetë nga gjithçka që po ndodh në planin afatgjatë, si dhe përballen me efekte drastike negative prej tij. Nga njëra anë, Kina mund të përfitojë nga mosveprimi dhe sistemi i dobësimit të mëvonshëm të aleancës me të cilin mund të përballet SHBA-ja, si pasojë e mungesës së mbështetjes ushtarake për Ukrainën. Gjithashtu, nëse SHBA ndërhyn ushtarakisht kundër Rusisë, kjo do të hapë një mundësi zhvillimi për Kinën. Përveç kësaj, me të gjitha sanksionet me të cilat do të përballet Rusia, ajo nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse të mbështetet ekonomikisht tek Kina dhe tregu i saj.              

Po kështu, kërcënimi i një force të përbashkët SHBA-BE-Rusi kundër Kinës (një nga shqetësimet më të mëdha të vendit) tani duket shumë i pamundur. Të gjithë këta faktorë mund të ndihmojnë Kinën të zhvillohet brenda vendit, si dhe të rrisë fuqinë dhe pozicionin e saj drejtues brenda Sistemit Ndërkombëtar (Fondacioni i Kërkimeve Observer, 2022 “Kina debaton krizën në Ukrainë”).  Nga ana tjetër, në të njëjtën kohë, mund të ketë një skenar jo dhe aq pozitiv në rrugën e Kinës, sepse megjithëse vendi ka lidhje të forta me Rusinë, ka gjithashtu lidhje të rëndësishme me Ukrainën, me Evropën dhe madje edhe me SHBA-në që duhen marrë parasysh. Scotsman, 2022 “Kinë-Ukrainë: Ku qëndron Kina për Ukrainën dhe a do t’i bashkohet Kina Rusisë në luftë?”). Para së gjithash, ekonomia e saj do të pësojë një goditje, duke qenë se jo vetëm që do të ndikohej tregtia e saj e drejtpërdrejtë me Ukrainën, por gjithashtu do të përballej me sanksione dytësore nga BE-ja dhe SHBA-ja (si dhe pengesa ekonomike me të cilën do të përballet ekonomia globale për shkak të luftës, e cila do të prishë zinxhirët e furnizimit, konsumin e pasurisë globale, do të zhdukë produktivitetin, …). Për më tepër, ajo do të ndikojë thellësisht në zhvillimin e Iniciativës së saj Brez dhe Rrugë dhe sigurinë e rrugëve ekonomike dhe tregtare të Kinës drejt Evropës. Së dyti, do të nxisë mundësinë e grindjeve të brendshme sociale nga rajonet separatiste, duke nënvizuar një qëndrim të diskutueshëm nga qeveria kineze. Nëse Kina mbështet haptazi pushtimin e Rusisë, ajo do të ishte në një linjë me një vend që mbështeti luftën separatiste të Donetskut dhe Luhanskut – gjë që mund të dërgonte mesazhin e gabuar në rajone të tilla si Tajvani apo Xinjiang. Gjëja e fundit që Kina dëshiron tani është manifestimi i pavarësisë ose autonomisë më të madhe nga tibetianët ose ujgurët (në mënyrë të ngjashme me atë që ndodhi me shtetasit rusë që jetonin në zonat e Donetsk dhe Luhansk) (Foreign Policy, 2022 “Pozicioni i errët i Kinës për Ukrainën”) . Së treti, nëse Kina shkon kundër Rusisë, për të shmangur gjithçka që u përmend më parë, duke pasur parasysh izolimin që po kryen nga SHBA, ajo do të lërë shpinën e saj pa vëzhguar, do ta lërë vendin vetëm strategjikisht, diçka që nuk mund ta përballojë realisht në botën e globalizuar. epokës që po jetojmë aktualisht. 

Është e qartë se mund të ketë pasoja të vështira në rrugën e Kinës ndërsa ky konflikt evoluon. Jo vetëm për çështjet ekonomike dhe tregtare, por edhe për çështjet separatiste. Kina tani e sheh veten duke u përballur me një dilemë, pasi mbështetja e luftës në Evropë nuk është një opsion i mundshëm, megjithatë, lidhjet diplomatike që vendi mban me Rusinë janë thelbësore për të legjitimuar zhvillimin gjithnjë në rritje të të dy vendeve dhe sistemeve të saj politike. si fuqi të mëdha në rendin botëror (BBC, 2022 “Kriza e Ukrainës është një sfidë e madhe për Kinën”). Kina sigurisht që do të përballet me vështirësi në kohët në vijim, sepse edhe pse qeveria e saj po kryen një kontroll të plotë të përmbajtjes, mediave dhe lajmeve në internet në lidhje me situatën në Ukrainë, ajo në mënyrë të pashmangshme nuk arrin të parandalojë botën e jashtme që të hyjë brenda vendit. 

Sido që të jetë mënyra se si Kina zgjedh të veprojë sipas saj, në mënyrë të pashmangshme do të përballet me rezultate të padëshiruara, nëse ato janë në nivele ekonomike, politike ose sociale. Për sa kohë që Kina pohon respektin e saj për sovranitetin e Ukrainës në të njëjtën kohë ajo respekton shqetësimet e sigurisë së Rusisë, pozicioni i Kinës nuk mund të besohet njëqind për qind. Në këtë moment Kina nuk po e ndihmon Ukrainën, megjithë abstenimin e saj në votimin e KS të OKB-së, dhe megjithëse nuk po ndihmon drejtpërdrejt Rusinë, heshtja e saj ndaj situatës zgjedh në heshtje një anë. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Përmbytje “apokaliptike” në Australi/ 20 humbje jete, nënë e bir vdesin bashkë

Story i radhës

Biden përgatit një urdhër ekzekutiv për rregullimin e kriptomonedhave

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish