Cilat janë zhvillimet e fundit të luftës në Ukrainë?

Shkatërrohet centrali për riparim të aeroplanëve: Rusia ka nisur disa raketa afër aeroportit ndërkombëtar të Lvivit, në perëndim të Ukrainës, duke shkatërruar një central për riparim të aeroplanëve, kanë thënë autoritetet lokale. Lvivi është qytet afër kufirit polak dhe është konsideruar strehë e sigurt për mijëra refugjatë

Bombardohen qytete tjera: Disa qytete janë përballur po ashtu me sulme ajrore. Në qytetin lindor Harkiv, një ndërtesë universiteti dhe dy blloqe të banesave janë bombarduar, duke lënë të vdekur një person dhe dy plagosur 11 të tjerë. Më në jug, në Kramatorsk, dy persona janë vrarë dhe gjashtë janë plagosur në një sulm me raketa. Në kryeqytetin ukrainas, Kiev, një person është vrarë pasi një raketë e rrëzuar ka shpërthyer në një lagje banimi

Shtrëngohet laku në Mariupol: Rusia ka thënë se separatistët në lindje të Ukrainës, me ndihmën e forcave të armatosura, janë duke “shtrënguar lakun” rreth qytetit të Mariupolit, në jug të Ukrainës. Mijëra civilë besohet se janë të bllokuar atje

Shpëtohen disa të mbijetuar nga teatri: Autoritetet ukrainase kanë thënë se kanë nisur të dalin civilët e parë nga një teatër i bombarduar nga forcat ruse. Ata janë futur në bodrumin e teatrit për t’iu ikur sulmeve ruse. Deri më tani besohet se janë shpëtuar 130 persona

Dy milionë njerëz kalojnë kufirin me Poloninë: Garda kufitare e Polonisë ka thënë që më shumë se dy milionë refugjatë nga Ukraina kanë kaluar kufirin, shumica prej tyre gra dhe fëmijë

Bullgaria dhe vendet baltike dëbojnë diplomatë rusë: Bullgaria ka dëbuar 10 diplomatë rusë, duke thënë se ata kanë kryer aktivitete që konsiderohen në mospërputhje me statusin e tyre diplomatik. Ndërkohë, Letonia dhe Estonia kanë thënë se do të dëbojnë nga tre diplomatë rusë, derisa Lituania u kanë thënë katër rusëve që të largohen nga shteti. Moska është zotuar se do të përgjigjet

Britania bllokon RT-në: Rregullatori britanik, Ofcom, i ka hequr licencën kanalit rus, që financohet nga shteti, RT

“Abuzim pervers i pushtetit”: Papa Françesku e ka quajtur luftën në Ukrainë si “abuzim pervers të pushtetit”, e cila i ka dënuar njerëzit e pambrojtur me dhunë

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Argentinian Senate Passes USD 45B IMF Debt Deal That Discourages Crypto Use

Story i radhës

Pas sëmundjes së Fedez, flet Chiara

Të fundit nga