Cila nga katër kronotipet e gjumit ju përshtatet?

Çfarë lloj gjumi keni?

Ekspertët e gjumit thonë se ekzistojnë katër kronotipe të gjumit, secili përfaqësohet nga një kafshë e ndryshme.

Eksperti amerikan i gjumit Dr Michael Breus shpjegon katër llojet e ndryshme të gjumit, dhe detajon se si të kuptojmë se cili kronotip jeni, dhe për këtë arsye kur do të ndjeheni të lodhur dhe kur do të jeni më produktiv.

Delfini

Delfinët kanë gjumë të lehtë dhe priren të zgjohen me zhurmën më të vogël.

Ata përpiqen të zgjohen dhe të flenë në gjumë.

Ata priren të jenë të lodhur për një pjesë të madhe të ditës.

Ata shpesh janë mjaft të lidhur në mbrëmje.

Rreth 10% e njerëzve hyjnë në këtë kategori.

Luani

Luanët natyrshëm zgjohen herët.

Në kohërat parahistorike, këta njerëz do të merrnin ndërrimin e mëngjesit për të ruajtur grupin.

Ata priren të humbin avullin gjatë gjithë ditës.

Ata preferojnë kohët e para të gjumit.

Rreth 15% e njerëzve hyjnë në këtë kategori.

Ariu

Arinjtë kanë një cikël energjie që rritet dhe bie me diellin.

Ata janë më produktivë në dritën e ditës.

Ata priren të zgjohen afër lindjes së diellit.

Ata kanë një rënie të energjisë në pasdite.

Ata zakonisht janë të lodhur deri në fund të ditës.

Rreth 50% e njerëzve hyjnë në këtë kategori.

Ujku

Ujqërit natyrshëm qëndrojnë zgjuar më vonë dhe flenë më vonë.

Ata sapo kanë filluar të largohen kur Luanët po zgjohen.

Ujqërit përpiqen të zgjohen herët.

Ata priren të kenë një rritje të energjisë gjatë ditës vonë.

Ata bëjnë mendimin më të mirë natën.

Vetëm rreth 15% e njerëzve bien në këtë grupCila nga këto katër kronotipe të gjumit jeni? /

Ngjarja paraprake

Ministri turk i Shëndetësisë: Rastet me COVID-19 në rritje në mbarë vendin

Ngjarja e ardhëshme

​Përkrahen bizneset në Obiliq që janë përballur me vështirësi gjatë pandemisë Covid-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian