CIES përzgjedhë futbollistët më të vlefshëm në Top-5 ligat evropiane

Sulmuesi i Manchester United, Marcus Rashford është renditur si futbollisti më i vlefshëm në ligat kryesore të Evropës nga grupi kërkimor CIES Football Observatory.

Lista dyvjeçare e lojtarëve nga pesë ligat më të mëdha të ligës është bazuar në faktorët më të madhenjë të vlerave të transferimit në moshën dhe kohëzgjatjen e kontratës.

Vlera e parashikuar e Rashford është 150.1 milionë funte duke pasur parasysh që 23-vjeçari anglez ka më shumë se dy vjet në kontratën e tij aktuale, plus mundësinë e një viti tjetër, përcjell KosovaPress.

Mbrojtësi i Liverpoolit, Trent Alexander-Arnold (137,4 milionë funte) është i treti në listë pas sulmuesit të Borussia Dortmund Erling Haaland (137,8 milionë funte), ndërsa shoku i skuadrës së Rashford, Bruno Fernandes është i katërti (136,9 milionë funte).

Kylian Mbappe (135.4 milionë £) kishte kryesuar më parë listën, por me 18 muaj të mbetura në marrëveshjen e tij aktuale vlera e parashikuar e sulmuesit të Paris Saint-Germain e ka parë atë të bjerë në vendin e pestë.

Treshja angleze Jadon Sancho, Raheem Sterling dhe Bukayo Saka të gjithë janë vlerësuar të kenë vlera më shumë se 100 milionë funte, me Mason Mount, Harry Kane dhe Mason Greenëood të gjithë mbi 90 milionë £.

Kjo është renditja nga 1 deri në 20 në bazë të këtyre vlerave:

1. Marcus Rashford (Man Utd) 150.1m pounds

2. Erling Haaland (Dortmund) £ 137.8m

3. Trent Alexander-Arnold (Liverpool) £ 137.4m

4. Bruno Fernandes (Man Utd) £ 136.9m

5. Kylian Mbappe (PSG) £ 135.4m

6. Jadon Sancho (Dortmund) £134.5m

7. Joao Felix (Atletico Madrid) £ 128.2m

8. Alphonso Davies (Bayern Munich) £ 126.2m

9. Raheem Sterling (Man City) £124m

10. Kai Havertz (Chelsea) £ 123.2m

11. Timo Ëerner (Chelsea) £ 122.4m

12.Mohamed Salah (Liverpool) £ 121.4m

13. Ruben Dias (Man City) £ 114.9m

14. Sadio Mane (Liverpool) £ 112.2m

15. Bukayo Saka (Arsenal) £ 105.3m

16. Achraf Judge (Inter) £103m

17. Mason Mount (Chelsea) £ 99m

18. Ansu Fati (Barcelona) £ 98.2m

19. Harry Kane (Tottenham) £ 97m

20. Frenkie de Jong (Barcelona) £ 95.8m

Ngjarja paraprake

Këto lule lulëzojnë edhe dimrit

Ngjarja e ardhëshme

Mos blini ilaçe të kota! Këta janë përbërësit që duhet të keni në kuzhinë për të luftuar gripin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian