CIA bën paralajmërimin e fσrtë: Edhe pak orë Kievi do të gσditet nga një ‘sυlm i tmerrshëm’

Sipas CIA-s, Kievi mund të jetë vetëm disa orë larg një s ulmi “të t merrshëm” rus, pasi zyrtarët perëndimorë paralajmërojnë se forcat e Putinit po “shtrëngojnë lakun” rreth kryeqytetit ukrainas.

Megjithëse një autokolonë masive ruse që shtrihet 40 milje në veri të kryeqytetit po i ngjan shpejt një b llokimi trafiku, zyrtarët perëndimorë kanë f rikë se plani i dyshuar i Moskës për të p ushtuar qytetin dhe për të rrëzuar presidentin ukrainas, definitivisht nuk ka përfunduar.

Pamjet e reja dramatike nga mëngjesi i së mërkurës tregojnë tanke të dyshuara ‘paqeruajtëse’ të Kremlinit që kalojnë nëpër qytetin e Irpin, i cili ka qenë nën një breshëri të vazhdueshme të granatimeve ruse për disa ditë, vetëm 13 milje nga qendra e Kievit.

Ushtria e Ukrainës paralajmëroi të mërkurën se Rusia “nuk po heq dorë nga planet e saj për të rrethuar Kievin dhe se “forcat e saj të mbrojtjes po zmbrapsin dhe frenojnë” ofensivën “në të gjitha drejtimet”.

K riza në Ukrainë ka të ngjarë të përkeqësohet pasi forcat ruse përdorin s ulme gjithnjë e më b rutale dhe pa dallim ndaj zonave civile në përgjigje të rezistencës më të fortë se sa pritej.

Të mërkurën, një s ulm ajror i dyshuar rus bombardoi një spital për fëmijë në Mariupol në jug, duke p lagosur të paktën 17 persona.

Punëtorët e morgut u fotografuan duke i vendosur kufomat në çanta trupash, duke i çuar në periferi të qytetit, por të rrethuar dhe më pas duke i hedhur në varre m asive.

Drejtori i CIA-s, Uilliam Burns, tha të martën se humbjet ruse kanë qenë “shumë më të mëdha” se sa priste Moska, duke shkaktuar f rikë se gjeneralët e Putinit do të rrisin “l uftën e tyre të t errorit” ndaj civilëve të pafajshëm dhe do të g odasin objektiva të mëtejshme joushtarake.

Story i mëparshëm

UT dhe Qendra për Strategji Evropiane “Eurothink” organizuan panel dikutimi për trajtimin e narrativëve joliberalë dhe euroskeptikë

Story i radhës

Okcoin’s USD 165M Bitcoin Plan, Binance’s Targets, Crypto Lobbying + More News

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish