Chernihivi përjeton natën më të errët që nga fillimi i luftës

Guvernatori i rajonit verior të Ukrainës Chernihiv i tha BBC-së se Rusia ka vazhduar të sulmojë kryeqytetin rajonal të mërkurën në mëngjes, pavarësisht premtimit të Moskës për një reduktim drastik të aktivitetit ushtarak në zonë, si dhe rreth Kievit, raporton BBC, transmeton Bota sot.

“Tani për tani, ndërsa flasim, unë mund të dëgjoj që mendoj se janë predha mortajash,” tha Viancheslav Chaus nga Chernihiv. Ai tha se Chernihiv dhe qyteti i Nizhyn u sulmuan gjatë natës dhe se ndërtesat civile u shkatërruan.

“Ne nuk u besojmë rusëve sepse ne kemi parë tashmë se nuk ka asnjë herë të vetme kur forcat e tyre ushtarake mbajnë fjalën,” tha ai.

BBC nuk ka qenë në gjendje t’i verifikojë pretendimet në mënyrë të pavarur, megjithëse banorët përshkruan se kishin dëgjuar sulme gjatë natës dhe gjithashtu të mërkurën.

Njëri tha: “Kjo natë ishte e ashpër. Ne dëgjuam se kishte luftime gjatë gjithë natës në periferi, larg qendrës së qytetit. Dëgjuam artileri. Por sonte nuk kishte aviacion.”

Një tjetër tha: “Ishte e pamundur të flije në shtëpi, vetëm në bunkerë… Nuk kishte aviacion dje [të martën], vetëm sulme artilerie. Unë mund të dëgjoj granatime në këtë moment [mëngjesin e së mërkurës]. Është ende e fortë, por jo si intensive si gjatë natës”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Qeveria miraton vendimin për indeksimin me 3.3% të pensionëve, kush përfiton?

Story i radhës

Mësoni arsyet pse duhet konsumuar një gotë ujë çdo mëngjes

Të fundit nga