Chernihiv po pëson humbje të mëdha, tash e disa ditë nën sulme të vazhdueshme

Kreu i rajonit Chernihiv, në verilindje të Kievit dhe afër kufirit rus, ka thënë se qyteti Chernihiv “po pëson humbje të mëdha” pasi është nën një sulm të vazhdueshëm nga forcat ruse, shkruan CNN, transmeton Bota sot.

“Armiku vazhdon sulmet sistematike të artilerisë dhe ajrore në qendrën tonë rajonale, duke shkatërruar infrastrukturën civile”, shkroi Vyacheslav Chaus në Telegram.

 “Vetëm dje [të mërkurën], 53 trupa të qytetarëve tanë të vdekur, të vrarë nga agresori rus, u sollën në morgun e qytetit”, shprehet Chaus.

Chernihiv ka parë disa nga sulmet më të këqija që nga fillimi i pushtimit rus tre javë më parë, duke përfshirë një sulm në një kompleks apartamentesh më 4 mars, në të cilin u vranë të paktën 33 njerëz, sipas zyrtarëve, dhe një sulm dje në një linjë të njerëzit në radhë për të blerë bukë.

Image

Zonat e okupuara nga Rusia

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rama: Për ata që protestojnë do bashkëpunoja që çmimi i vajit të jetë dyfish

Story i radhës

Profili psikologjik i personit tradhtar

Të fundit nga

Kundër Guardiolës

Transferimi i Joao Cancelo nga Manchester City te Bayern Munih ishte padyshim një nga lëvizjet më

AlbanianMacedonianEnglish