Champions League “zgjerohet” sërish: datat 2023/24!

UEFA Champions League rikthehet për të pushtuar hapësirën e saj. Pas një sezoni të ndikuar fuqishëm nga Kupa e Botës në Katar, me fazën e grupeve që përfundon në fillim të nëntorit, kompeticionet më të mira evropiane për klube do të “zgjerohen” sërish në edicionin e tij 2023/24.

Në realitet, një ndikim i vogël i Katarit mbetet, duke qenë se siç lexojmë në një dokument të publikuar nga UEFA, «fillimi i sezonit do të planifikohet më vonë se zakonisht për shkak të Kupës së Botës FIFA 2022, e cila ndërpret sezonin 2022/23 nga 21 nëntori. deri më 18 dhjetor 2022”.

Kështu, edicioni 2023/24 i Champions-it – i fundit i ciklit aktual dhe me formulën e grupit siç e njohim – do të nisë me “raundin paraprak” më 27 qershor 2023. Prej aty do të arrijë në play-off më 22. -23 dhe 29-30 gusht 2023, sfidat që do të përcaktojnë skuadrat e fundit të kualifikuara për kompeticionin që do të luhet vitin e ardhshëm. Raundet do të priten deri në finalen e Superkupës së Evropës, e planifikuar për në 16 gusht 2023.

Datat e Champions League 2023 2024 – Nga faza e grupeve në finale
Më pas do të jetë koha e fazës së grupeve, këtë herë deri në dhjetor. Dita e parë është caktuar për datat 19-20 shtator 2023, ndërsa e fundit 12-13 dhjetor 2023. Më poshtë janë të gjitha datat e xhiros së fazës së grupeve:

Ndeshja 1 – 19/20 shtator 2023
Dita 2 – 3/4 Tetor 2023
Dita 3 – 24/25 Tetor 2023
Dita 4 – 7/8 Nëntor 2023
Dita 5 – 28/29 Nëntor 2023
Dita 6 – 12/13 Dhjetor 2023

Më pas do të vazhdojë me raundin e 16-të – i shpërndarë në katër javë – i cili do të zhvillohet më 13/14 dhe 20/21 shkurt për sa i përket ndeshjeve të para. Ndeshjet e kthimit do të luhen më 5/6 dhe 12/13 mars. Çerekfinalet janë planifikuar për 9/10 dhe 16/17 Prill 2024, ndërsa gjysmëfinalet janë planifikuar për 30 Prill / 1 Maj dhe 7/8 Maj të të njëjtit vit.

Finalja e madhe do të luhet më 1 qershor 2024 dhe do të jetë sfida e fundit e Champions League para kalimit në formatin e një grupi. UEFA gjithashtu dëshironte të kujtonte “që parimet kryesore të kalendarit ndërkombëtar mbeten të njëjta dhe ndeshjet e garave kombëtare nuk mund të luhen në të njëjtat data si ndeshjet e UEFA-s, përveç nëse rrethanat e jashtëzakonshme e kërkojnë këtë”.

“Kjo është për të siguruar suksesin e garave të futbollit kombëtar dhe të UEFA-s për klube. Ne e kuptojmë se në rrethana të paparashikueshme, ndeshjet kombëtare duhet të zhvendosen në një datë të garës për klube të UEFA-s.

Megjithatë, caktimi i ndeshjeve të ligës apo të kupës kombëtare që bien ndesh me sfidat e kompeticionit të klubeve të UEFA-s, ose anasjelltas, nuk është në interes të tifozëve dhe është i dëmshëm për futbollin”, përfundon Federata Evropiane e Futbollit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rusia ngre zyra në pikat kufitare ndërsa burrat vazhdojnë të ikin

Story i radhës

Pas bashkimit të Borës dhe Donaldit, reagon Olsa

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish