Çfarë presim sivjet nga ceremonia e ndarjes së çmimeve “Oscar”?

23:59 | 15 Prill 2021

Mes një pandemie globale, salla kinemash të mbyllura dhe pas një vonese dymuajsh, edicioni i 93-të i “Academy Awards”, të dielën e ardhshme është gati të jetë shumë më ndryshe se në vitet e mëparshme.

CNN meson se gjarja do të kthehet në Teatrin Dolby, si dhe vende të ndara drejtpërdrejt në Union Station në Los Angeles, një hapësirë ​​në Mbretërinë e Bashkuar dhe një tjetër në Paris, në mënyrë që të marrë parasysh kufizimet e ndryshme ndërkombëtare të udhëtimit dhe protokollet e koronavirusit, transmeton lajmi.net.

Shikuesit duhet të presin të papriturën, tha një burim për CNN.

“Është shumë ndryshe këtë vit,” tha ai duke kërkuar që të mos zbulohej emri i tij, ngase nuk ishte i autorizuar të flasë për medie, ndërsa shtoi se “Do të ketë një audience shumë më të vogël (fizikisht).

Producentët kanë thënë se duan sa më shumë një ngjarje me persona të pranishëm fizikisht. Ashtu si vitin e kaluar, nuk do të ketë një nikoqir për këtë ngjarje.

Sa i përket mënyrës se si Akademia dhe producentët e “Oscar” planifikojnë të ekuilibrojnë tonin e festimit të filmit mes sfondit të pandemisë në vazhdim dhe një llogaritje të drejtësisë sociale, burimi tha, “Do të jetë një çmim i përqendruar te mesazhi”.

“Padyshim që do të ishte një shkëputje nëse nuk do të kishte ndërgjegjësim se viti i kaluar ishte traumatik për të gjithë. Me të vërtetë është duke vënë në qendër të vëmendjes zërat e njerëzve të prekur. Po bën hapësirë ​​për përfshirje dhe përfaqësim dhe po e bën atë me të vërtetë mirë”, shtoi ai.

Prodhuesit për herë të parë të “Oscars” – Steven Soderbergh, Stacey Sher dhe Jesse Collins, kohët e fundit folën për shpresat e tyre në shfaqje.

“Ka qenë e ndërlikuar. Gjithçka që po përpiqemi të bëjmë po përpiqemi ta udhëheqim me një ide të fortë krijuese. Ne nuk duam që COVID të jetë një justifikim për ndonjë gjë në drejtim të krijimtarisë së shfaqjes. Duhet ende të jetë një shfaqje argëtuese “, tha Soderbergh në një intervistë për Los Angeles Times.

Bong Joon Ho, Harrison Ford, Brad Pitt, Reese Witherspoon, Angela Bassett, Halle Berry, Don Cheadle, Regina King dhe Bryan Cranston janë ndër prezantuesit që janë konfirmuar. /Lajmi.net/

Ngjarja paraprake

“Mos më detyroni ta thërras sërish popullin”/ Meta zbulon bisedën në telefon me Gjiknurin

Ngjarja e ardhëshme

“Turpërimi publik”: Muhaxheri publikon video të një personi teksa hedh mbeturina në Lumbardh

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian