Çfarë njeriu, çfarë luftëtari: “Nuk luftoj më pa babanë, i premtova nënës që do ta përfundoj karrierën në UFC”

Khabib Nurmagomedov ka mposhtur Justin Gaethje dhe ka fituar titullin e peshave të lehta në UFC 254. Ai menjëherë shpërtheu në lot pas luftës në kujtim të babait të tij të vdekur para pak kohësh.

Raundi i parë prej pesë minutave ishte thuajse i barabartë me Khabib për një nuancë më të mirë. Luftëtari nga Dagestani pati 24 goditje për dallim nga 22 të luftëtarit nga Amerika.

Raundi i dytë ishte vendimtar në këtë përballje dhe Khabib këtu tregoi forcën. Pas disa goditjeve nga të dy luftëtarët, Nurmagomedov e lidhi mirë Gaethjen me këmbë deri sa e la pa ndjenja në oktogon.

Khabib me këtë rast edhe u pensionua nga ky sport, dhe u tërhiq nga UFC si kampion.

Khabibi pas ndeshje ka thënë se i ka premtuar nënës së tij se nuk do të ndeshet më.

“Kur UFC më thirri për Justinin, bisedova me nënën dhe babain tij. I premtova asaj që kjo do të jetë ndeshja ime e fundit. E dhashë fjalën dhe duhet ta mbaj atë. Kampion i padiskutueshëm, mendoj se e meritoj këtë”, ka deklaruar ai.

“Nuk ka më gjasa që të vij këtu të ndeshem pa babain tim”, ka thënë ai.

Ngjarja paraprake

LSDM-ja sot do të mbajë Kongresin e 25-të

Ngjarja e ardhëshme

Barcelona, klubi katalanas merr vendimin për Griezmann

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian