Çfarë dihet deri më tani për sulmin me thikë në Francë?

Katër fëmijë të vegjël ndodhen në spital me lëndime të rrezikshme për jetën pas një sulmi me thikë në Francë.

Dy të rritur u plagosën gjithashtu kur një burrë i armatosur me thikë hyri në një shesh lojërash plot me fëmijë dhe filloi të godiste me thikë njerëzit në qytetin juglindor të Annecy në Alpet Franceze.

Një nga viktimat e reja ishte britanike. Dy të rriturit e plagosur mendohet se janë të moshuar, raporton skynews.

Personi, për të cilin autoritetet thonë se është me origjinë nga Siria, u ndalua nga policia. Ata thonë se nuk po trajtohet si një incident terrorist.

Çfarë dimë për sulmuesin e Annecy?

Sulmuesi është një shtetas sirian, të cilit iu dha statusi i refugjatit në Suedi dhjetë vjet më parë dhe kishte hyrë legalisht në Francë, tha kryeministrja franceze, Elisabeth Borne në një konferencë për shtyp pasi udhëtoi për në Annecy.

Ai u gjet me dokumente identiteti suedeze dhe një patentë shoferi suedez, sipas një zëdhënësi të policisë.

Ai është 31 vjeç dhe “ka një fëmijë që është në të njëjtën moshë me fëmijët që ai sulmoi”, tha Borne.

Sipas transmetuesit francez BFMTV, ai është i martuar me një suedeze, por çifti u nda tetë muaj më parë ndërsa gruaja e tij nuk kishte dërgjuar për të në tre-katër muajt e fundit.

Ata po studionin së bashku për të qenë infermierë, raporton BFMTV.

Borne konfirmoi se ai nuk ishte i njohur për shërbimet franceze të sigurisë dhe nuk kishte histori kriminale apo psikiatrike.

Policia ka thënë se ai nuk kishte “motiv të dukshëm terrorist”.

Kush u plagos në sulmin në Annecy?

Katër fëmijë dhe dy të rritur u plagosën, tha policia.

Të katër fëmijët – përfshirë një vajzë të re britanike – po luftojnë për jetën.

Dy nga fëmijët, të raportuar më herët si vëlla dhe motër, por që BFMTV raporton se janë kushërinj, janë në një gjendje të rrezikshme për jetën në spital. Ata janë dy dhe tre vjeçar.

Viktimat e tjera të reja ishin një vajzë britanike trevjeçare, raporton BFMTV, dhe një djalë gjerman 22 muajsh. Ata gjithashtu po trajtohen për lëndime të rrezikshme për jetën në spital, sipas një përditësimi nga një prokuror francez të enjten pasdite.

Një nga viktimat është holandeze, shtoi prokurori vendas.

Dy viktimat e rritura ishin të dy burra të moshuar, njëri i moshës 78 dhe tjetri 70 vjeç, tha BFMTV. Njëri prej tyre ndodhet në gjendje kritike.

Çfarë dimë për vetë sulmin?

Ngjarja ndodhi në parkun Le Paquier, i cili ndodhet midis qendrës së qytetit dhe cepit veriperëndimor të liqenit Annecy.

Një dëshmitar, i cili u identifikua si Ferdinand, tha për BFMTV “Ai [sulmuesi] u hodh [në këndin e lojërave], filloi të bërtiste dhe më pas shkoi drejt karrocave [karrocave], duke i goditur vazhdimisht të vegjlit me thikë”.

Një tjetër dëshmitar që zotëron një restorant aty pranë, George, tha se “Nënat po qanin, të gjithë vraponin”.

Yohan, i cili zotëron një sallon akulloreje përballë parkut, deklaroi se “Është një vend ku kujdestarët dhe prindërit marrin fëmijët e vegjël për të luajtur. Unë shpesh shoh rreth 15 të vegjël atje në mëngjes dhe atmosfera është fantastike”.

Një tjetër kalimtar i paidentifikuar i tha BFMTV se ai pa personel të ndihmës të parë duke punuar në “trupa të vegjël, ndoshta tre ose katër vjeç”.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Policia dhe ushtria do të ruajnë të burgosurit në “Idrizovë” për shkak të mungesës së rojeve

Story i radhës

Artan Hoxha ironizon kryeministrin pasi Dako iu bashkua Kokës dhe Bllakos në paraburgimin e Durrësit: Rama do të bëjë podcast me të tre

Të fundit nga