Çështja e Qipros, ministri grek kritikon ashpër BE-në

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka kritikuar Bashkimin Evropian për mos zgjidhjen e çështjes së Qipros. Dendias është shprehur në një intervistë se BE duhet që të ketë një rol më aktiv në zgjidhjes së çështjes së Qipros me Turqinë, shkruan Protothema.  

“BE-ja duhet të ketë një rol më aktiv në zgjidhjen e çështjes së Qipros. Qiproja është një shtet anëtar i BE-së, pra do të kemi çdo arsye dhe duhet të pretendojnë pjesëmarrjen e plotë në procesin e zgjidhjes së problemit të Qipros. BE-së, megjithatë, ka hezituar të jetë edhe pjesë e bisedimeve të Gjenevës. Pas përvojës së fundit që pata në Gjenevë, zgjidhja e çështjes së Qipros duket se është edhe më larg, sepse tani Turqia duket se nuk e pranon kornizën e rezolutës të Këshillit të Sigurimit të KB dhe pasojë e ligjit ndërkombëtar,” tha ai.

Ai gjithashtu foli edhe për qëndrimin e Gjermanisë në këtë çështje, ku tha së një shtet si Gjermania duhet që të vendos sanksione kundër Turqisë.

Në lidhje me eksportin e armëve në Turqi, ai tha se kjo gjë vetëm sa e ndërlikon situatën, pasi Turqia më shumë do të devijojë sesa të konvertohet në shembullin paqeruajtës Evropian.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

“Bomba” e avokatit shqiptar: Ky politikan nuk do të jetë në Parlament në shtator

Ngjarja e ardhëshme

Rama vë në siklet nusen e shtëpisë, përgjigja e saj është epike!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian