Ceferin: Kështu do të organizohet Euro 2020

Kampionati i ardhshëm Europian mund të mos luhet në 12 shtete.

Presidenti i UEFA-s, Aleksandër Ceferin, bëri me dije ditën e sotme se turneu ka gjasa të luhet në 11, 8, 5 ose në një shtet europian si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

“Jemi shumë të shqetësuar për situatën, por jemi totalisht të sigurtë se Kampionati Europian do të luhet. Plani jonë është EURO 2021 të zhvillohet në 12 shtete, por ka mundësi ta organizojmë në 11, 8, 5 ose në vetëm një vend”, u shpreh për televizionin spanjoll “Movistar+” presidenti Ceferin.

Nga ana tjetër, zyrtari i lartë i futbollit europian shtoi se formati i kompeticioneve të klubeve Liga e Kampioneve dhe Liga e Europës mund të zhvillohet me një takim në fazën gjysmëfinale që nga viti 2024.

“Faza finale me 8 ekipe është shumë e vështirë për t’u realizuar, por ajo me 4 skuadra në një javë do të ishte një rast i jashtëzakonshëm. Kjo mund jetë një opsion për sezonin 2024-2025”, përfundoi presidenti i UEFA-s, Aleksandër Ceferin.

Ngjarja paraprake

Kryemadhi komenton veprimet dhe sjelljet e Ilir Metës

Ngjarja e ardhëshme

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian