“Çdo korridor është më i mirë se ai i Rusisë” thonë njerëzit në Stacionin e Kievit

Vala e njerëzve që dalin nga kryeqyteti i Ukrainës me tren është lehtësuar, por jo shumë.

Kur zbrisni shkallët në nënkalimin e stacionit, përballeni me fytyra të lodhura. Dhjetra shikime pa shprehje. Njerëz që kanë pritur deri në ditën e 12-të të këtij pushtimi përpara se të marrin vendimin e dhimbshëm për të lëvizur gjithë jetën e tyre në siguri, shkruan BBC.

Kriza humanitare në këtë luftë po thellohet. Pra, a do të mendonin njerëzit këtu të shkojnë kundër valës dhe të pranojnë ofertën e vetë Rusisë për një rrugëdalje nga ky konflikt?

“Kurrë!” thotë Alina. “Sidomos për Rusinë! Jo, është më mirë këtu ose në vendet evropiane, por jo në Rusi.”

“Ata nuk e thonë kurrë të vërtetën,” thotë një burrë tjetër, duke e shtyrë fëmijën e tij në një karrocë. “Nuk mund t’u besoni atyre kurrë.”

Për kaq shumë ukrainas, kjo luftë ka të bëjë me rezistencën ose arratisjen nga kontrolli i Rusisë. Të shkosh atje është e paimagjinueshme.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

5 shenjat e horoskopit që do të hyjnë në një fazë të lumtur të jetës

Story i radhës

Si të zbulohet rasti i një përdhunimi brutal, serik ose në grup

Të fundit nga