Çavuşoğlu: Turqia synon të hapë një kapitull të ri me BE-në

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se vendi i tij po punon për të hapur kapituj të rinj në marrëdhëniet me BE-së, raporton Anadolu Agency (AA).

“Në vitin 2020, për shkak të disa prej problemeve që i kemi hasur me disa vende anëtare, ka pasur tensione të herëpashershme në marrëdhëniet tona me BE-së, që nuk është një situatë që dëshirojmë”, tha Çavuşoğlu në një konferencë për media me homologen e tij spanjolle, Arancha Gonzalez Laya, në kryeqytetin spanjoll Madrid.

“Por, me qasjen e Spanjës dhe disa vendeve të tjera, në vend të tensionit, është zgjedhur dialogu dhe samiti më i fundit përgatiti bazat për këtë”, shtoi ai.

Kryediplomati turk shtoi se presidenti Recep Tayyip Erdoğan dhe Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, do të mbajnë një video konferencë të shtunën.

Çavuşoğlu gjithashtu do të vizitojë Brukselin për të zhvilluar bisedime me shefin e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, më 21 janar.

Dialog me Greqinë dhe BE-në

Çavuşoğlu u tha përfaqësuesve të mediave se kishte pasur mundësi për të filluar dialogun midis Turqisë dhe Greqisë fqinje.

“Ne po përpiqemi t’i përdorim ato mundësi, si Turqi, pa asnjë parakusht. Ne jemi gjithmonë në favor të dialogut dhe kjo është mënyra e vetme që ne mund të ulim tensionet dhe të zgjidhim problemet”, theksoi ai.

Kryediplomati turk gjithashtu tha se Turqia dhe BE-ja duhet të punojnë së bashku për t’u përballur me sfidat e krijuara nga pandemia e koronavirusit.

“Turqia është një pjesë e Evropës dhe për zgjidhjen e problemeve me të cilat përballet Evropa, Turqia është e gatshme të punojë së bashku, gjithashtu për të përdorur pasurinë dhe mundësitë që rajoni ynë ofron së bashku”, tha Çavuşoğlu, duke shtuar:

“Ne jemi gjithashtu të gatshëm për zgjidhjen e çështjeve, për shembull, migracionit dhe çështjeve të tjera me përgjegjësi të drejta dhe ndarjen e barrës”.

Agjenda pozitive

Ministrja e Punëve të Jashtme të Spanjës, Arancha Gonzalez Laya, nga ana e saj bëri thirrje për një agjendë pozitive për marrëdhëniet midis BE-së dhe Turqisë.

“Ajo që nënkuptojmë me agjendë pozitive është të kryejmë negociata të bazuara në dialog me drejtimet ekzistuese, të heqim provokimet dhe tensionin dhe t’i bëjmë këto hapa konkretë me vendimet që do të merren”, tha ajo.

“Është gjithashtu e rëndësishme të azhurnohet marrëveshja e Unionit Doganor midis Turqisë dhe BE-së. Në të njëjtën kohë, të dy palët duhet të punojnë së bashku në çështjen e liberalizimit të vizave. Gjithashtu, negociatat tona vazhdojnë të vendosin imigracionin e parregullt mbi një bazë ligjore”, shtoi ajo.

Laya gjithashtu tha se çështjet siç janë marrëdhëniet e Turqisë me Greqinë dhe Francën, si dhe çështja e Qipros, janë diskutuar gjatë takimit me Çavuşoğlu-n, duke shtuar se Spanja mbështet zgjidhje politike.

“Turqia nuk është çfarëdo fqinji për ne. Është një vend që ka një marrëdhënie të veçantë me BE-së, ka qasje në tregjet e huaja, është tashmë një kandidat për anëtarësim të plotë në BE dhe është në një pozicion tjetër”, theksoi Laya.

Ajo gjithashtu tha se një forum i ardhshëm ndërqeveritar i biznesit në Turqi i planifikuar për në gjysmën e dytë të vitit 2021 do të shërbejë për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe, veçanërisht në fushat e shëndetit dhe energjisë.. .

Ngjarja paraprake

Super Xherdan Shaqiri, Liverpooli shpërthen

Ngjarja e ardhëshme

COVID-19 ka kapluar Juventusin – Pirlo probleme të mëdha në mbrojtje para ndeshjes me Sassuolon

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian