Фатмир Лимани, поранешен заменик-директор во ЕСМ и внук на Али Ахмети, преминува во Беса

Поранешниот заменик-директор на ЕСМ и внук на Али Ахмети, Фатмир Лимани, утре ќе се приклучи кон партијата Беса заедно со својата политичка структура, објави Алсат. Лимани беше независен кандидат за градоначалник на

Калеска-Ванчева: Аргументите за укинување на Пржинската влада се доказ дека институциите функционираат

„Нашиот став за техничката влада е конзистентен. Апсолутно поддржуваме предлогот да дојде на дневен ред и да се отвори прашањето, по што сите треба да се согласиме. Аргументите се за укинување на

Ковачевски: Српската заедница има значаен придонес во заедништвото што го градиме низ векови

Признавањето на етничките, националните, верските и културните разлики е посебноста и суштината на нашето заедништво. Во тоа наше заедништво, што го градиме низ вековите и што го негуваме денес, свој значаен придонес

Силјановска Давкова: Пржинската влада треба да се укине, не обезбедува фер и демократски избори

Моделот на Пржинска влада е неуставен, никаде во Уставот нема дека треба преодна влада, дополнителни министри. Не е тоа влада која ќе овозможи фер и демократски избори, администрацијата да биде непристрасна, туку

Османи: Позициите со Бугарија сега се појасни, се надевам дека ќе постигнеме одредено решение

Не можам да кажам дека 100 отсто ќе биде успешен овој втор циклус, но влегуваме чесно и посветено за да најдеме решение зашто европерспективата е важна за општиот прогрес, истакна министерот за

По три години натегање, отворена е депонијата „Русино“ кај Гостивар – ќе опслужува девет општини

По три години договарање, неуспеси, подеми и падови, од денеска јавното претпријатие „Русино Полог“, кое ќе раководи со депонијата „Русино“ кај Гостивар, официјално е во функција, објави Алсат. Министерството за животна средина

22 починати пациенти и 1.861 нов случај на ковид-19 во изминатиот ден

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 5.446 тестови, а регистриран е 1.861 нов случај на КОВИД-19, во: Скопје – 908,

ПРЕКУ 4,2 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ДОНЕСЕ МИЛИОНЕР ЏЕКПОТ

Прилеп, Битола и Скопје се центрите кои оваа недела ги посака среќата со МИЛИОНЕР ЏЕКПОТ. Тројца играчи на видеолотариските терминали ширум Македонија, почувствуваа како е да се освои МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ и

Професорката од Тетовскиот универзитет Рабије Мурати е избрана меѓу сто највлијателни жени во светот

Универзитетската професорка од Тетово, Рабије Мурати, е избрана меѓу сто жени со најголемо влијание во светот од страна на АЛЛ (АLL Ladies League) – мултинационално движење на Глобалното сестринство. Таа е дел

Ковачевски: Да бидеме гласни против антисемитизмот, расизмот, ксенофобијата и другите облици на нетолеранција

Премиерот Димитар Ковачевски денеска по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот – 27 Јануари напиша на фејсбук да бидеме гласни против антисемитизмот, расизмот, ксенофобијата и другите облици на нетолеранција. -Денеска, кога

1 2 3 15