Opinione - Page 98

Strategji kombëtare e Ibrahim Rugovës

Rugova e mbajti deri në fund të jetës në zyrën e tij fotografinë emblemë me Papa Gjon Palin e Dytë. Qytetërimi evropian ishte përcaktimi i tij jetësor. Strategjia kombëtare e filozofisë së Rugovës ishte: “Kosova e integruar në Bashkimin Evropian dhe në miqësi të përhershme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”. Çdo shmangie nga kjo

Kujdes nga provokimet e Serbisë!

Kosova është në vështirësi të shumëfishta. Nga njëra anë janë pandemia, vështirësitë ekonomike, papunësia, varfëria dhe trashëgimia e qeverisjes nepotike dhe jo demokratike. Nga ana tjetër është Serbia, e cila është bërë “lëkurë ujku”, si në kohët e Milosheviçit për shtetin më të ri në Europë. Bota e civilizuar perendimore nuk e ka luksin dhe

Si më larguan nga puna, si transfuziologe…

Pas tri vjet pune dhe angazhim profesional në mënyrë arbitrare dhe urdhëruese tentohet të më ndërrohet vendi i punës nga Prizreni në Gjakovë . Po filloj nga tetori i 2019 , ku drejtori ekzekutiv i QKKTGJ – Dr. Bukurie Zhubi përmes një njoftimi në email më obligon që pas 2 jave të vazhdojë punën në

Mëkatet e myslimanit sipas Kur’anit

Kur’ani me mesazh paqe, mëshire dhe mirësie, me udhëzim dhe edukim për çdo njeri. Kushdo që e lexon, e kupton dhe e zbaton Kur’anin, pa marë parasysh se cilit besim fetar i takon, qoftë mysliman, i krishterë, apo i ndonjë besimi tjetër, në këtë libër të shenjtë me siguri do të gjejë udhëzimin, edukimin dhe lumturinë

Petroviçët po përpiqen të rrembejnë në Vjenë shpatën dhe përkrenaren e Gjergj Kastriotit 

Ku janë janë institucionet shqiptare të ruajtjes së identitetit kombëtar?!  Serbia nuk mund të pervetësojë kurrë simbolet kombëtare të shqiptarëve  Në vitet 30- të Adolf Hitleri urdhëroj që në Gjermani të ndërtohej fabrika më moderne në botë e ndërtimit të automobilave. E pagëzoj atë me emrin volkswagen që në shqip do të thotë makinë e

Debat kaotik dhë zhgënjyes për qytetarët amerikanë

Joe Biden, 47 vjet në politikën amerikane apo gati gjysëm shekulli, dhe Donald Trump, 47 muaj në politikën amerikane, pa prevojë politike Qytetaret amerikan, përfshirë edhe vetën, ku thuhet së ishin mbi 80 milion, që duke e sikuar debatin,dolën të zhgënjyer nga debati i mbrëmshëm në mes të dy kandidatëve për President të Shteteve të

“Zajednica” bombë e kurdisur

Mbase Serbia e ka humbur përkrahjen ndërkombëtare për ndryshimin apo shkëmbimin e kufive, veçanërisht pas largimit të Hashim Thaçit nga proçesi i dialogut, tani e vetmja mundësi për t’ia arritur qëllimit, Serbisë i ka mbetur riaktivizimi i formimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Fatkeqësisht, në mungesë të strategjisë dhe vizionit, klasa politike e

BE-ja nuk do të lejojë vendosjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Sipas gazetës serbe “Telegraf”, bisedimet në Uashington nuk ishin relevante, ndonëse në to morën pjesë hiper-diplomatët e Shtëpisë së Bardhë. Nga pala serbe nuk merrnin pjesë krerët e shtetit, ekspertët dhe diplomatët. Vuçiq nuk ishte konsultuar me kreun e Parlamentit. Qeveria e Hotit ishte një ekip i dobët, ishte qeveri pakicash dhe nuk kishte kredibilitet

Bekim (Jashari) kujdes!…

  Familja Jashari e Prekazit të Drenicës tashmë ka hyrë në historinë e Kosovës dhe jo vetëm si një familje e shenjtë,për krejt çfarë ka dhënë për Kosovën.Dhe pikërisht për këtë menjëherë pas luftës pat propozuar që kësa familjeje(pasardhësve të komandantit legjendar Adem Jashari,t‘i akordohej një pension i merituar për pesëdhjetë vjetët në vazhdim,në mënyrë

AlbanianEnglishMacedonian