Opinione - Page 86

Ligësia është çështje karakteri

Të mësosh nga tradhtarët shqipfolës që falsifikojnë historinë duke fshehur me qëllim djallëzor masakrat e barbarëve kundër viktimave të pafajshme shqiptare, është shumë e dëmshme dhe e përshtatshme për të shkaktuar dhe përhapur pikërisht të keqen që pretendon se dëshiron ta luftojë. Terroristët serb-sllav, të ardhurit nga Karpatet në atë tokë pellazge-ilire-arbërore (në histori si Dyndja

Paradokset e shoqërisë shqiptare!

Shqiptarët, si andej dhe këtej kufirit, nuk po mund ta gjejnë vetën në këtë demokraci të shpifur. I janë sulur historisë së tyre dhe figurat pozitive të historisë i anatemojnë deri në masën e refuzimit, ndërkaq i lartësojnë figurat famkeqe deri në piedestal?! Mjafton që një figurë historike të këtë qenë refuzues i sistemit politik

Frashëri i tmerrshëm!

Kush është Frashër Demaj? Për kë punon ky person! Ku e ka marrë guximin të nënshkruaj historinë që e krahason gruan shqiptare me bagëtinë. Se dikush e ka frymëzuar ta shkruaj historinë shqiptare si armik i shqiptarëve. Frashër Demaj pajtohet se: ‘Gratë shqiptare janë të paarsimuara, nuk flasin asnjë gjuhë tjetër dhe konsiderohen si bagëtia

Bashkëpunimet qeveritare, në letër!

Nga viti 2008 e këtej, Qeveria e RK-së dhe Qeveria e RSH-së, pos qe kanë pas nevojë imediate, kanë pas edhe rrethana politike të volitshme për bashkëpunime përmbajtjesore dhe të gjithanshme. Nga ai vit e këtej, qeveritë në fjalë, për të mos thënë aspak, kanë bërë krejt pak në krijim të mekanizmave bashkëvepruese e bashkëpunuese

A është llogari e gabuar lufta e Putinit në Siri kundër Amerikës?

Në fund të shtatorit 2015, Trupat e Gardës Revolucionare Iraniane dhe aleatët e saj, luftëtarët libanezë të Hizbollahut, po bënin përpjekjet e fundit për të mbështetur regjimin e Asadit dhe forcat e tij, të cilët po luftonin një betejë gjithnjë e më të humbur kundër islamikëve të të gjitha ngjyrave, mbështetur nga lojtarë të ndryshëm

Donald Trump pozitiv me Corona – Realiteti kundërgodet

Tani edhe atë e zuri. Për muaj me radhë Donald Trump i ka minimizuar rreziqet nga COVID-19, ka përqeshur njerëzit, që përpiqeshin të mbroheshin duke mbajtur maskë, e ka shpallur sëmundjen me potencial vdekjeprurës si një shpikje të demokratëve dhe pretendon, se e gjithë kjo nuk është aq keq sa pandehet. Edhe pse pak pas

75 vjet jetë!

Shumë të rinj në moshë e nisëm jetën e përbashkët pa e ditur se çfarë do të na sjellë e ardhmja. Ti i rritur në Dubovik dhe Pejë, në rrethana të vështira familjare dhe shoqërore, me mall të vazhdueshëm jo vetëm për babën, të cilin komunistët partizanë që nga paslufta e deri në vdekjen e

Marrëveshjet politike me prapavijë ekonomike

Në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, nën moton: “Bashkë, pa kufi”, është mbajtur mbledhja midis dy qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë, në të cilën janë nënshkruar 14 marrëveshje, duke përfshirë edhe Luginën e Preshevës. Në pikën e 11-të thuhet: “Marrëveshje ndërmjet Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë për

Edukimi medial, e vetmja rrugë për ta mbrojtur shoqërinë nga lajmet e rreme dhe për t’i ruajtur vlerat demokratike të vendit

Përdorimi i teknologjisë dhe pjesëmarrja masive në mediet e reja dhe në rrjetet sociale sot konsiderohet diçka laike, pa pasur dijen bazike, e cila do të fitohej përmes edukimit medial, që të paktën do të ndihmonte në formësimin e gjykimit kritik mbi produktet mediale që përdorin dhe ndaj të cilave janë të ekspozuar në mënyrë

A do të lejoj Franca të arrestohet spiuni i tyre Hashim Thaçi nga Gjykata Speciale?!

Ka pasur gjithnjë zëra për Hashim Thaçin si spiun, gjë të cilën e ka konfirmuar Ish-kreu i Shërbimit Sekret Francez Pierre Siramy, në një dokumentar special të “Canal +”-it. Sipas Siramy-t, në rekrutimin e kandidatit për president të Kosovës ishte i përfshirë agjenti Arnaud Danjean. Për më tepër sipas Siramy, Thaçi edhe sot e kësaj dite,

1 2 3 91
AlbanianEnglishMacedonian