Opinione - Page 3

Një prokuror i ish-regjimit komunist dekorohet nga Departamenti Amerikan i Shtetit

Jo, jo nuk është “fake news”, është lajm i vërtetë! Lajmi më erdhi në postën time elektronike drejtë për drejtë nga Departmaneti i Shtetit pasi jam i abonuar për të marrë rregullisht të gjitha njoftimet e këtij departamenti në lidhje me Evropën. Lajmi u përhap edhe nga agjenci lajmesh të tjera shqiptare, përfshir edhe Zërin

Kur do të zgjohemi ne shqiptarët?

Me 26 korrik të vitit që shkoi presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se dëshiron të forcojë më tej forcat e armatosura të vendit të tij përmes blerjes së një sasie të konsiderueshme avionësh luftarak të tipit “Sukhoi-25” dhe Mig 29, të prodhuar në Rusi duke lidhur edhe një kontratë për blerje të një baterie raketash

Serbia me qëllim i bënte opstrukcion eurointegrimit

Nuk është aspak befasi përse Serbia në vitet e fundit dhe sot nuk ka hapur asnjë kapitull në rrugën e sajë të eurointegrimit.Serbia me qëllim i bënë opstrukcion antarësimit në Unionin Evropian. “Serbia as që bëri mund të plotsonte kushtet e parashtruara për hapjen e kapitujve,dhe epilogu është ky që është.Ajo që paraqet elementin kyç

A do ta votojë LDK, Vjosën për presidente?

Ndonëse procesi i certifikimit të rezultateve po vonohet më shumë se që pritej, ky proces nuk mund të vazhdojë më shumë se edhe muajin mars. Kështu që, i bie që në prill Kosova të bëhet me qeveri të re, besoj edhe me president të ri. Nëse kjo nuk ndodh, atëherë vendi shkon përsëri në zgjedhje.

Ti mundesh, po pastaj edhe nuk mundesh!

Është bërë epike kjo shprehje në diskursin e rrjeteve sociale në Kosovë. “Edhe mundesh, por pastaj nuk mundesh”! Perlë! E përkthyer në fjalorin tradicional shqiptar, kjo aksiomë do të thotë se e nis diçka, një punë, një veprim, por ngecesh e një ditë dështon! Pra nuk mundesh ta çosh deri në fund. As të keqen

Nuk ka Majko, as Tatko që e “mbyll” bashkimin kombëtar !

-Ashtu, si nuk kanë mundur t’i “burgosin” dhe t’i ndalojnë “Shkronjat e mallkuara shqipe” të Petro Nini Luarasit, të Papa Kristo Negovanit, të Mihal Gramenos, të Çërçiz e Bajo Topullit…etj. të luftës së tyre “Ja vdekje, ja liri” për bashkim kombëtar dhe për Shqipëri. Ndaj, siç thoshte Ismail Qemali “mos na pengoni në rrugën tonë shenjtë.-Shporru

Që 22 vite ju punua popullit pas shpine?!

Është ofenduese nese dikush mendon së pasanikët gjithmonë kan qenë të pasur.Kjo ka mbetur nga e kaluara e karikuar, e sistemit komunist që kurrë nuk janë hulmutuar priardhjet e pasurisë.Madje as që ka pasur dikush guximin të merret më ato punë. Sot, të gjithë po e dijnë së kush dhe si është pasuruar .Sot, të

Nuk e kanë shkatërruar LDK-në, as Isa Mustafa e as Avdullah Hoti por Albin Kurti dhe Vjosa Osmani!

Fillimi i fundit të dobësimit të LDK-së: LDK –së edhe pas shumë sulmeve, verbale dhe fizike që ia bënë kryetarit, Isa Mustafa, gjeti forcë dhe kurajo të shtrijë dorën e bashkëpunimit LV –së dhe Xhingis Kanit të saj, Albin Kurtit, duke e bërë një Koalicion  të Shpresës në të cilin, naivisht pata besuar edhe unë

1 2 3 70