Opinione - Page 2

Për llafologët, duke përfshirë edhe vetën!

Ne bëjmë llafe, herë të ftohta-herë të nxehta, flasim dhe shkruajmë atë që mendojmë, atë moment… Dikush e pëlqen, dikush s’e pëlqen, njeri shanë, tjetri pajtohet dhe të gjithë shqetësohen në mënyra të ndryshme… Unë kritikoj, herë me të drejtë, herë pa të drejtë, nuk jam unë, as ti, që i shkatërrojmë gardhët, s’na pyet

Rreshtimi i Kurtit me Berishën e Metën – ndryshimi më regresiv që mund të mendohet për Shqipërinë

Albin Kurti i dha fund pjesës së parë të fushatës së tij elektorale në Shqipëri, duke prezantuar kandidatët e tij në Lezhë (Skënderbeu), në Tiranë dhe në Gjirokastër (Enver Hoxha). Është po ashtu e qartë se Albin Kurti tanimë është pjesë e padeklaruar e koalicionit opozitar në Shqipëri. Kjo është një zgjedhje e tij. Por

Shembja e komunizmit, pa ndryshimet e pritura

Popujt në Evropën Juglindore, në epokën e Kampit komunist, ishin të robëruar e në geto. Pas shembjes së komunizmit dhe ngritjes relative ekonomike, u liruan nga këto shtrëngime dhe i mësynë drejt botës Perëndimore. Turistët rusë pushtuan plazhet e Detit Mesdhe, sidomos rivierat e Turqisë, Egjiptit dhe Tunizisë, por edhe të Karaibeve, të Kubës e

Muzgu, nata dhe ankthi politik

Muzgu është kohë kur na vështërsohet leximi dh të shkruarit,po dhe të pamurit më larg,shiqimi shumë shpejtë na humbet.Dielli kaherë ka fillur të perëndoj dhe nata akoma nuk nuk është errësuar.Tani shumë vonë është për natyrë,po dhe heret për ndriçimin me drita. Ndonjëri edhe mund të ketë mundësinë,po për dikend ndoshta ,nga shkaku i ndërprerjës

Dilema: Kuvend-farsë apo Kuvend shprese

Shokon e papritura, por, jo e pritura. Prandaj, humbja e LDK nuk ishte shokuese, por, e pritshme. Ose u shokuan udhëheqja e LDK-së, ngaqë ishin shkëputur, tërësisht, nga anëtarësia, por, jo kjo e fundit, e cila përjetonte shpërfilljen, injorimin e shefave të LDK-së. Dhe, vazhdimin përtej dekadës. Megjithatë, reagimi hiç i bazës, më sakt, pajtimi

Rron, për sot e keni marrë notën e dobët!

Nëse dëshironi të bëheni të “ famshëm” dilni në ekran të TV-së dhe folni kuturu pa kodin e logjikës dhe të dijes, atëherë lajmi merr dhenë nëpër Kosovë! Kështu, ndodh para syve tanë, ne këndej ekranit kur e kur, dalin burrat dhe djemtë e Kosovës (lexo: Rron Gjinovci, – vërj.ime) dhe flasin e flasin pa

Përshëndetje nga Gjermania: Një Lajçak për Serbinë

Kandidati për kryeministër, Albin Kurti, bëri shtetarin duke përkujtuar një moment mesjetar të Besëlidhjes së Madhe, të epokës së Skënderbeut. Në mënyrë folkorike kishte mbledhur disa feudalë politikë përballë përmendores. Mu aty, ai tha se bashkim kombëtar nuk mund të ketë sepse nuk e lejon Kushtetuta e Kosovës. Prapa vetes, në Prishtinë kishte lënë simbolikën

Qeverisja e një shteti, kurrë nuk i ka ngjarë qeverisjes së një shteti tjetër fqinjë

Diogjeni: Kërkoj NJERIUN Në kohë të ndryshme shumë udheqës kanë qeverisur me përgjegjësi dhe shumë të tjerë e kanë shfrytëzuar pushtetin. Ja dallimet mes tyre… Filozofin e madh grek Diogjenin, kurdoherë kur e lexojmë pjesë- pjesë, apo shfletojmë fletët e librit të tij me ngadalë, vërejmë se filozofia e tij njerëzore është ndër më aktualet,

Emisari Lajçak, e keni tepruar pak

Kosova e meriton dhe duhet të çlirohet njëherë e përgjithmonë nga intrigat dhe shantazhet e Serbisë, para së gjithash duhet të kuptojmë edhe kush është agresori dhe kush është viktima, sepse shpeshherë gjatë negociatave Kosovë-Serbi, po ndërrohen pozicionet për të diskutuar disa pikëpamje në praktikë. Askush nuk mund ti trajtojë gjërat ashtu si duhet dhe

1 2 3 73