Opinione

Sistemi i drejtësisë në gjendje të rëndë, avokati Gjoshi flet për sfidat e qeverisë Kurti në këtë fushë

Sistemi i drejtësisë në Kosovë mbetet një nga sfidat për qeverinë Kurti. Dalja nga korrupsioni është një nga premtimet që Kurti ka bërë para fushatës zgjedhore dhe vazhdon ta potencojë edhe tash, shkruan “Bota sot”. Mirëpo, qeverisja e PAN për 20 vjet ka arritur që të sjellë dëme të mëdha në vend sidomos në fushën

… Shqiptarët po ikën nga Shqipëria?

Ngase ata që do duhej të ishin në burg,sot udhëheqin shtetin. Ngase bijtë më të denjë nuk u këthyen nga mërgata dhe të merrnin pushtetin në Shqipëri. Ngase nuk është bërë lustrimi. Ngas Shqipëria nuk ka kapitalizëm normal,vetëm një mix gjithëfarësh e gjithëçka. Ngase një numër i atëdhetarëve u shitën për patundshmëri. Ngase të rinjëve

Korrupsioni dhe nepotizmi vjen në forma të ndryshme

Nepotizmi ose favorizimi i të afërmve dhe miqve edhe pse joetike është mjaft i zakonshëm në të gjitha fushat e ndërveprimit njerëzor, veçanërisht në biznes, argëtim, politikë dhe arsim.  Edhe pse asnjë kompani apo organizatë nuk do të pranojë plotësisht nepotizmin që noton nëpër korridoret e tyre, kjo ndodh në çdo fushë në të gjithë

Me Bregoviçin përpunohet stresi post-traumatik

Ftesa e Bregoviçit nuk është provokim kundër Kosovës! Është revoltë e vonuar kundër diktaturës së Enver Hoxhës!  Është nostalgji që flet për përpunimin e traumave të rënda: të traumave të pa mjekuara, të traumave të pa shëruara! Është guxim i vonuar për disa dekada! Është përthyerje e tutës së shekullit të kaluar dhe përplasje si

Të refuzohet pjesëmarrja e Bregoviqit në Festivalin e Birrës në Korçë,Rama e poshtëroi Shqipërinë, Kosovën dhe shqiptarinë për Serbinë

Shqipëria amë, është e miliona e miliona shqiptarëve në Shqipëri, në Kosovë, në Maqedoninë e Veriut, në Malin e Zi , në Luginën e Preshëves dhe e tërë mërgatës shqiptare, anë e kënd botës, atje ku jetojnë e punojnë. Shqipëria amë, nuk është pronë e Edi Ramës, e këtij kryeministri prej maskarai e tradhtari kombëtar

Serbia të mësojë nga politika paqësore e Malit të Zi!

Pse Serbia nuk e njeh Republikën e Kosovës sikurse  e njohu Mali i Zi, më 9 tetor 2008)? -Sepse prapë po ëndërron që përmes “Ballkanit të Hapur” me kryeministrin tradhtar Edi Rama, ta rikthejë në rezervatin e saj të dikurshëm kolonial (1912-1999). Por, fatkeqësisht, edhe sot pas vdekjes së Slobodan Milosheviqit (2006) ka ngelur “dele

Si u bë marrëveshja kornizë e Ohrit?

Përvjetorët vijnë e shkojnë, partitë politike të lindura më vonë vëllimeve politike që ndodhën në Evropën lindore në vitet e 90-ta dhe liderët e tyre u bijën pareshtur daulleve dhe rrahin gjoksin se si e iniciuan marrëveshjen e cila i dha fund një konflikti të shkurtër ushtarak midis dy ushtrive-Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe Armatës

Kallashnikovi i Bregoviqit

Së pari mini-shengeni, tash Bregoviqi, po e plotësojnë deri diku, mozaikun e mospajtimeve në mes neve vëllëzërve. 1. Festina lente – nxito ngadale – është thënia e cila duhet të pëdoret në raportin tonë me Shqipërinë. Sllogani i preferuar i perandorit Augustus, dhe parolla e familjes Medici, që ngërthen në vete një filozofi specifike jetësore:

Zjarret po i rrezikojnë pyjet e Kosovës!

Në këto ditë të vapës, e cila po mbretëron në gjithë rajonin gjithandej Ballkanit dhe Evropës po arrijnë lajme për shpërthimin e zjarreve me përmasa shqetësuese. Në Republikën e Kosovës, e cila posedon me 100 e 20 mijë hektarë pyjesh e prej tyre 10 mijë hektarë i takojnë parkut kombëtar. Vite me radhë për shkak

Qou vadis, o Shqipëria e Ismail Qemalit, Hasan Prishtinës, Gjergj Fishtes, Faik Konices, Fan S. Nolit…?

1. Edvin Rama, i verbuar nga “madhështia e fitores (lexo; masakrimit të votës qytetare, pra, blerjes masive nga të “ardhurat” e kanabisit!) demokratike”, dhe nga ca “këshilla” antishqiptare të Sh.M dhe B.H. ua ka nisë ta shpërfill haptas dhe frikshëm qeverinë aktuale kosovare, dhe KM. e saj Albin Kurti. Për të shpëtuar nga kthetrat e

AlbanianEnglishMacedonian