Вести

ВИДЕО: Се попиша и вицепремиерот Николовски

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Тој посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни мерки за исполнување на реалните потреби на граѓаните и за развој на сите региони. Според податоците од Државниот завод за статистика, досега околу 1 милион и 518

Нови 20 починати од ковид-19, а последните 24 часа има уште 392 заболени

Министерството за здравство информира според добиените податоци од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 4.633 тестирања за коронавирус, а регистрирани се 392 нови случаи на ковид-19. Нови случаи на ковид-19 се регистрирани во: Скопје – 180, Куманово – 32, Кавадарци – 20, Битола – 18, Кочани – 17, Прилеп и

Ахмети апелира до граѓаните да се попишат

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека претседателот на партијата Али Ахмети и неговото семејство денеска во неговиот дом го реализирале процесот на попишување. Притоа Ахмети уште еднаш упатил апел до граѓаните да се попишат. Пописот на населението во земјата завршува на 30 септември. -Денеска бев домаќин на попишувачите во мојот дом и заедно со

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

 Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите кои се лекуваат во модуларната болница се со тешка клиничка слика, со воспаленија на двете белодробни крила и со други наоди

Заев: Не станува збор за никакво бришење на историјата, никој не чепка во неа

 Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле донеле одлука да се приклучат на антифашистичката борба и тука нема дилема. Никој не чепка во таа историја,

„Кратки нозе“, прва епизода: Дезинформации за пожарот во Тетово, пописот и изборите

„Кратки нозе“ е нова емисија на ЦИВИЛ Медиа, во која ги разоткриваме дезинформациите и лажните вести со неоспорни факти и аргументи. Во првата епизода, зборуваме дезинформации за пожарот во Тетово и бројот на жртви во трагедијата, кој станаа предмет на сензационализам и „инфлација“ на бројки, а ќе зборуваме и за дезинформации за пописот, како и

„Како мене нема во Македонија и Европа“ – Данела Арсовска се испофали на првата прес конференција

„Независната“ кандидатка Данела Арсовска, поддржана од партиската коалиција ВМРО-ДПМНЕ-АА-АЛТЕРНАТИВА, се испофали себеси на првата прес-конференција по потпишувањето на кодексот за фер избори во Советот на Град Скопје. На новинарско прашање дали се занимава со некаков бизнис, Данела Арсовска одговори: „Јас не се бавам со никаков бизнис. Јас сум човек кој што е интелектуалец, сум човек

Тројца Македонци се попишале од Антарктикот, еден од вулкански остров

Во 50-тина земји во светот може да се каже дека пописот заврши само што почна, откако на онлајн апликацијата веднаш се регистрираа по еден, двајца, или максимум по тројца македонски државјани. Тројца македонски државјани се попишале од далечниот Антарктик Валис и Футуна – еден од трите вулкански тропски острови во Океанија, каде живеат 12.000 илјади

Заев: Целта ни е зелена енергија, одржлив раст, здрава животна средина и нови работни места

Една од главните заложби на Владата е да ги постави енергетските политики на стабилно долгорочни основи базирани на чиста, зелена енергија, создавање услови за одржлив раст на економијата, здрава животна средина и нови работни места, истакна премиерот Зоран Заев во обраќањето на Социо-еколошкиот форум во Скопје. Заев посочи дека новиот Закон за енергетика е целосно

Сончево и топло до 32 степена

Времето утрово ќе биде студено, а во текот на денот  сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 11, а максималната ќе достигне од 25 до 32 степена. Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура

1 2 3 33
AlbanianEnglishMacedonian