Kosova

Kolonë e gjatë veturash në Veternik

Kolona të gjata të makinave dhe trafik i rënduar po shfaqet edhe këtë mbasdite në Veternik. Kjo pamje shoqëron gati çdo ditë hyrjen për në kryeqytet me një qarkullim tepër të rënduar. Kujtojmë se pak ditë më parë kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, tha se për hyrje në kryeqytet do të aplikohet taksa prej 10

Gjashtë të shëruar dhe zero të infektuar sot në Deçan

Sot në komunën e Deçanit nuk është shënuar asnjë rast i ri me COVID-19, ndërsa janë konfirmuar edhe gjashtë të shëruar. Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, thotë se deri më tani në komunën që ai udhëheq janë konfirmuar 213 raste pozitive me virusin SARS-CoV-2. Prej tyre 168 të shëruar plotësisht, 11 kanë humbur jetën dhe

Një muaj paraburgim për Kadri Shalën, në llogarinë e të cilit u transferuan mbi 2 milionë euro nga Thesari i Shtetit

Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit Kadri Shala për shkak të veprës penale Shpëlarja e parave nga neni 302 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. Të pandehurit Kadri Shala i është caktuar masa e

Lutfi Haziri nënshkruan projektin e radhës për mbështetjen e të rinjve në IT, në vlerë prej 420 mijë euro

Ende pa përfunduar projekti i të rinjve në agro-biznes, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka nënshkruar sot projektin e radhës për mbështetjen e të rinjve në fushën e teknologjisë informative (IT) Social Hub. Projekti kap koston e 420 mijë eurove, financohet nga Bashkimi Europian dhe me pjesëmarrjen financiare nga Komuna e Gjilanit. Në

Ka filluar hapja e një rruge të re në Pagarushë

Në kuadër të realizimit të projekteve kapitale dhe rregullimit të infrastrukturës rrugore në vendbanimet e Komunës së Malishevës, edhe në fshatin Pagarushë ka filluar hapja dhe rregullimi i një rruge të re. Punimet në këtë rrugë i kanë parë nga afër drejtori komunal i urbanizmit, Ahmet Morina dhe shefi i zyrës së prokurimit, Nuhi Shala.

Kosovë​: 197 të infektuar dhe tri viktima me koronavirus në 24 orë

Kosovës të martën i janë​ shtuar 197 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 1,018 mostrave. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik (IKSHPK) ka njoftuar se brenda 24 orëve janë regjistruar tri viktima. Sipas të dhënave të këtij Instituti të martën janë regjistruar edhe 48 raste që kanë mposhtur virusin, derisa raste aktive aktualisht janë

Mbahen provimet pranuese për konkursin e dytë plotësues të studimeve baçelor

Në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan, është mbajtur sot provimi pranues për Fakultetin Juridik, Shkencave Kompjuterike dhe Fakultetin e Shkencave Aplikative, për konkursin e dytë plotësues për studime baçelor për vitin akademik 2020/2021. Menaxhmenti i Universitetit kanë vizituar sallat ku është mbajtur  provimit pranues. Ata kanë  parë nga afër gjithë këtë proces, ku fillimisht studentëve

Pesë komunat që nuk kanë asnjë rast aktiv me COVID-19

Shtatë ditët e fundit në Kosovë janë regjistruar mbi një mijë raste të reja me COVID-19 dhe dhjetë viktima. Ndërkohë shumica e komunave në Kosovë tashmë janë prekur nga koronavirusi. Por ka të atilla që sot nuk e kanë as edhe një rast të vetëm aktiv sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Mamusha, Zubin Potoku, Zveçani,

Të enjten, takimi i radhës mes Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh

Pas më shumë se një muaj, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel pa dhënë më shumë hollësi rreth takimit. Ky takim ishte planifikuar të zhvillohej

1 2 3 58