Bota - Page 802

Intervista e parë e Alexei Navaly që kur është liruar nga spitali, tregon sesi ende i dridhen duar nga efektet e helmimit me noviçok

Kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny, ka treguar se si ende i dridhen duart derisa po vazhdon të rikuperohet nga helmimi me noviçok gjatë gushtit. Navalny këto komente i bërë gjatë paraqitjes së parë televizive që kur është liruar nga spitali i Berlinit, e regjistruar vetëm gjashtë ditës pasi kishte dalë nga spitali. “Duart më dridhen.

Banorët e qytetit Terter që ndodhen në objektivin e Armenisë prej 10 ditësh qëndrojnë në strehimore

İDRİS OKUDUCU Civilët në qytetin Terter të Azerbajxhanit që ndodhen nën objektivin e goditjeve artilerike të Armenisë, për sigurinë e jetës së tyre prej 10 ditësh vazhdojnë mbijetesën në strehimore (bunkerë). Terter ndodhet në mesin e vendbanimeve civile që Armenia vendos në objektivin e saj me goditjet e rënda artilerike. Një pjesë e banorëve të

Vuçiq kërcënon BE-në: Nëse nuk e pranojnë hekurudhën Beograd-Nish, e ndëtojmë me kinezët

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se Serbia i kërkoi BE-së 50 përqind të grantit për ndërtimin e hekurudhës me shpejtësi të lartë Beograd-Nish dhe theksoi se nëse ata nuk e pranojnë, ne do ta ndërtojmë atë hekurudhë me CRBC-në kineze. Pas nënshkrimit të kontratës për ndërtimin e korridorit të Frushkagorës me partnerin kinez,

Kinë, zbulohen rrënoja të pallatit perandorak Tang në Xi’an

Një sërë rrënojash të ruajtura mirë arkeologjike, që i përkasin një ndërtese me tarraca që daton nga dinastia Tang, që ka sunduar Kinën nga viti 618 deri më 907-n, janë zbuluar në provincën veriperëndimore të Kinës Shaanxi. Të njohura si Pavijoni Chaoyuan, mbetjet përbëjnë një grup strukturash që i përkasin Pallatit antik Huaqing, një nga

Izrael, shënohen mbi 5.600 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Izraelit sot bëri të ditur se ka regjistruar 5.647 raste të reja me koronavirus (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA). Numri i përgjithshëm i rasteve është rritur në 273.826, përfshirë 1.757 vdekje dhe 208.763 të shëruar. Sipas ministrisë, të paktën 875 pacientë mbeten në gjendje kritike. Pas rritjes së rasteve Izraeli vendosi

Rritet numri i viktimave civile në vendbanimet e Azerbajxhanit, fajësohet Armenia

Kryeprokurori i Azerbajxhanit përmes një deklarate tha se Armenia qëllimisht është duke i vënë në shënjestër vendbanimet civile. Që nga 27 shtatori, kur shpërtheu konflikti i armatosur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, 27 civilë azerë janë vrarë dhe 141 të tjerë janë plagosur gjatë sulmeve të forcave armene, shkruan Anadolu. Armenia dhe Azerbajxhani kanë qenë pjesë

Kina dhe vendet e tjera të Kombeve të Bashkuara kërkojnë heqjen e sanksioneve për të trajtuar virusin

Kina dhe 25 shtete të tjera kanë bërë thirrje për heqjen e menjëhershme të sanksioneve nga SHBA dhe vendet tjera perëndimore, për të siguruar një përgjigje efektive ndaj pandemisë së koronavirusit. Duke folur në emër të 26 vendeve në një takim të komitetit të të drejtave të njeriut të Asamblesë së Përgjithshme të KB sot,

Turqi, 15 terroristë të lartë të PKK-së janë neutralizuar në shtator

Ministri i Brendshëm turk, Süleyman Soylu sot bëri të ditur se të paktën 15 anëtarë të lartë të grupit terrorist PKK janë “neutralizuar” në muajin e fundit ndërsa një total prej 87 prej tyre që nga janari, raporton Anadolu Agency (AA). “Rreth 89 nga 105 të dyshuar për terrorizëm në KCK/PKK me urdhër-arreste u arrestuan”,

SHBA kërkon nga afganët të shfrytëzojnë mundësinë për paqe

Përfaqësuesi special i SHBA-ve për Afganistanin, Zalmay Khalilzad, ka kërkuar nga presidentin afgan, Ashraf Ghani, që të “mos e lë të ikë” mundësia për paqe, transmeton Anadolu Agency (AA). Khalilzad u taku me presidentin Ghani në kryeqytetin Doha të Katarit në margjinat e bisedimeve thelbësore të paqes brenda-afgane, që po zhvillohen midis përfaqësuesve të qeverisë