Bota - Page 1165

Presidenti i Malavit ndërpret vizitën për shkak të protestës

Presidenti i Malavit, Lazarus Chakwera ndërpreu vizitën e tij tre-ditore në Tanzani të enjten pasi organizatat e grave në vendin e tij u përgatitën për organizimin e protestës mbarëkombëtare për dështimin e tij për të siguruar që gratë të kenë pjesën e tyre gjatë emërimeve publike, transmeton Anadolu Agency (AA). Chakwera, i cili mbërriti në

Flet doktori i Trump: Presidenti është gati t’i kthehet angazhimeve publike

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka përfunduar trajtimin e tij me ilaçe për COVID-19 dhe mund të rikthehet në angazhimet publike këtë fundjavë. Kjo është deklarata e thënë nga doktori i tij. Doktor Sean Conley tha se presidenti Trump u përgjigj ‘ekstremisht mirë’ ndaj mjekimit dhe ka ndenjur në gjendje të

Indi, 964 viktima dhe mbi 70 mijë raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit në Indi si pasojë e koronavirusit të ri (COVID-19) kanë humbur jetën 964 persona, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministria e Shëndetësisë së Indisë njoftoi se me 964 vdekjet e reja, numri i viktimave nga COVID-19 është rritur në 106.490. Gjatë 24 orëve të fundit në Indi janë shënuar 70.496 raste

Gjermania regjistron 4.516 raste të reja me COVID-19

Gjermania ka regjistruar mbi 4 mijë e 500 raste të reja me COVID-19. Gjermania ka vazhduar bilancin në rritje të numrit të rasteve me COVID-19. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 4,516 në 314,660, treguan të premten të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive, raporton Reuters.

Putin fton në Moskë ministrat e Jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ftoi në Moskë ministrat e Jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë lidhur me konfliktin në Malësinë e Karabakut që ndodhet nën pushtimin e Armenisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë me shkrim nga Kremlini rikujtohet se Putin zhvilloi një seri bisedash telefonike me presidentin azerbajxhanas, İlham Aliyev dhe kryeministrin armen,

BE planifikon të blejë 500 mijë doza të ilaçit remdesivir

Krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian njoftoi të enjten se ka nënshkruar një marrëveshje me kompaninë farmaceutike “Gilead” për të blerë 500,000 doza trajtimi të remdesivirit, një ilaç antiviral që është treguar të jetë efektiv në trajtimin e simptomave të Covid-19. Komisioni Evropian, i cili ka mbikëqyrur blerjet e përbashkëta të vaksinave për bllokun evropian, tha

SHBA, sanksione ndaj 18 bankave iraniane

Qeveria e Shteteve të Bashkuara vendosi sanksione të reja ndaj 18 bankave iraniane ndërsa Uashingtoni rrit presionin mbi Teheranin duke e izoluar më tej atë nga sistemi bankar global dhe duke penguar përpjekjet e atij vendi për të prodhuar armë bërthamore. Masat që u njoftuan nga Departamenti i Thesarit në një njoftim për shtyp, vënë në shënjestër 18 banka që deri më sot nuk ishin përfshirë në sanksionet e mëparshme të SHBA. Sipas njoftimit të shtypit, sanksionet e reja do të ndihmojnë “t’i mohohen burimet financiare qeverisë iraniane që mund të përdoren për të financuar dhe mbështetur programin e saj bërthamor, zhvillimin e raketave, terrorizmin dhe rrjetet e lidhura me terrorizmin dhe ndikimin e tij keqdashës në rajon”. “Masa e sotme për të identifikuar sektorin financiar dhe sanksionimin e tetëmbëdhjetë bankave kryesore iraniane pasqyron angazhimin tonë për të ndaluar qasjen e paligjshme tek dollarët amerikanë,” tha Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin në një deklaratë. “Programet tona të sanksioneve do të vazhdojnë derisa Irani të ndalojë mbështetjen e tij për aktivitetet terroriste dhe t’u jape fund programeve të tij bërthamore.” Zoti Mnuchin tha se SHBA “do të vazhdojë të lejojë transaksionet humanitare për të mbështetur popullin iranian”. Sipas agjencisë së lajmeve Bloomberg, masa në thelb izolon Iranin nga sistemi financiar global. Ekonomia e Iranit tashmë po vuante pasojat e kufizimeve dhe sanksioneve e miratuara nga administrata Trump kur SHBA dolën nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 me Iranin. Bloomberg më tej njofton se persona që kanë dijeni për planifikimin e sanksioneve thanë se ato kanë dy qëllime: të parandalojnë regjimin që të fitojë para dhe për ta bërë më të vështirë për Shtetet e Bashkuara që të rihyjnë në marrëveshjen bërthamore nëse kandidati demokrat Joe Biden fiton zgjedhjet. Sanksionet aktuale të Shtetevet të Bashkuara vënë në shënjestër shitjet e naftës, transportin dhe aktivitetet financiare, por përjashtojnë ushqimin, ilaçet dhe objekte të tjera humanitare. Në qershor, Presidenti iranian Hassan Rouhani tha se vendi po përjetonte vitin e tij më të vështirë për shkak të sanksioneve dhe koronavirusit, raportoi Reuters./Voa/

Pentagoni: Karantina për shkak të Covid-19 nuk ka asnjë ndikim në gatishmërinë e ushtrisë

Shefi i shtatmadhorisë amerikane, paralajmëroi kundërshtarët se nuk ka pasur asnjë dobësim në mbrojtjen e vendit edhe pse ai dhe oficerët e tjerë të rangut të lartë janë detyruar të vetëizolohen për shkak të koronavirusit. Në një mesazh të postuar të enjten në Twitter, shefi i shtatmadhorisë, gjenerali Mark Milley tha se karantina nuk ka

Gjendja që arriti 27-vjeçari pas pickimit nga mushkonja

Kafshimet nga mushkonja e infektuar, kanë lënë një burrë kamboxhian me njërën këmbë 5 herë më të madhe se normalja. Bong Thet, është 27 vjeçar dhe tani ka një sëmundje parazitare të patrajtueshme. Ai dikur kishte ëndërr të bëhej futbollist kurse tani edhe për të ecur, i duhet të tërheq zvarrë këmbën e tij të

AlbanianEnglishMacedonian