Bota - Page 1023

Turqi, një tërmet 4.8 ballë godet rajonin e Detit Egje

Një tërmet me fuqi prej 4.8 ballë goditi sot herët në mëngjes rajonin e Egjeut të Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) tha se tërmeti ndodhi në ora 3.30 të mëngjesit sipas kohës lokale në një thellësi prej 6 kilometrash. Epiqendra e tërmetit ishte 173 kilometra larg brigjeve

Mënyra e vetme sipas Biden për humbjen e zgjedhjeve presidenciale

Joe Biden, i nominuari i Partisë Demokratike për president të ardhshëm të Shteteve të Bashkuar thotë se është vetëm një mënyrë e cila do ta çonte në humbjen e zgjedhjeve presidenciale. Biden thotë se mënyrë e vetme që ai mund të humbë zgjedhjet presidenciale është ajo përmes mashtrimeve. Ai derisa e ka thënë këtë, ka

Vatikan, Papa Françesku: I keqardhur për armëpushimin e brishtë azero-armen

Papa Françesku shprehu keqardhjen dje për një armëpushim shumë të brishtë në luftimet midis forcave armene të territorit separatist të Nagorni-Karabahut dhe atyre të Azerbajxhanit. “Unë vlerësova faktin që Armenia dhe Azerbajxhani ranë dakord për një armëpushim për arsye humanitare, me synimin për të arritur një marrëveshje thelbësore paqeje, pavarësisht nga fakti se armëpushimi tregon

Lirohet gabimisht nga burgu lideri i grupit më të madh kriminal

Policia në San Paolo është vënë në kërkim të një personi, pasi ai cilësohet si lideri i një grupi më të madh kriminal në Brazil. Ai u lirua nga burgu një ditë më parë me një urdhër gjykate, e cila u tërhoq disa orë më vonë. Andre Oliveira Macedo, udhëheqësi i supozuar i grupit kriminal

​Një piton prej 5.7 metra i gjatë kapet në Florida

Gjuetarët e gjarpërinjve Ryan Ausburn dhe Kevin Pavlidis gjurmuan një piton Burma 5.7 metra të gjatë, duke vendosur një rekord të ri në Florida. Anëtarët e ekipit të veprimit të peshqve dhe pitonëve në Florida gjetën një gjarpër femër në rajonin Everglades dhe filmuan zvarranikët më 2 tetor pak para mesnatës. Përpjekja për të nxjerrë

Zbulohet plani i Trump, pas daljes nga spitali donte të hiqte këmishën me këtë mbishkrim përfundi

Presidenti amerikan Donald Trump kishte ideuar një skenë që do të ishte bërë menjëherë virale dhe do të kishte pushtuar të gjithë televizionet e botës. Për ta bërë më spektakolare daljen e tij nga spitali ushtarak Walter Reed, ai donte të vishte një fanellë me shkronjën “S” të Superman-it. Këtë e ka bërë të ditur

Infektimi i njerëzve nga COVID 19 në Botë po përhapet me të madhe, Franca shënon rekord të ri

Mbi 1 milionë njerëz kanë ndërruar jetë, ndërkohë që Franca shënoi sot rekord të ri ditor, 26.896 të infektuar gjatë orëve të fundit. Shifra e personave të infektuar me Covid-19 në botë vazhdon të rritet, duke e çuar numrin në total mbi 37 milionë, ndërkohë që kanë ndërruar jetë 1.078.431 njerëz Shtetet e Bashkuara renditen

Bill dhe Hillary Clinton sot festojnë 45-vjetorin e martesës

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton dhe bashkëshortja e tij Hillary Clinton, sot festojnë 45-vjetorin e martesës. Njoftimin e ka bërë Hillary në një postim në Facebook. Njëherësh, Ish-sekretarja e Shteteve të SHBA-ve ka thënë se edhe pas 45-vjetësh Bill mbetet shoku më i mirë. “Dyzet e pesë vjet. Asnjëherë një moment

Pas karantinës, në Izreal bie numri i të prekurve me koronavirus

Pas karantinës, e cila u imponua si pjesë e luftës kundër koronavirusit në Izrael, është vënë re një rënie e shkallës së testeve pozitive në vend, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas Ministirisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit janë testuar 13.387 persona, prej të cilëvë 887 kanë rezultuar pozitivë. Kështu, u konstatua se shkalla

AlbanianEnglishMacedonian