Galileo

Vetëm bizneset e TIK dhe tregtisë së ushqimeve u gjetën me kursime gjatë karantinës së parë

Vetëm bizneset e teknologjisë dhe informacionit, shitjet me pakicë dhe bizneset e ushqimeve dhe pijeve u gjetën me kursime gjatë karantinës së pranverës. Një anketë e BERZH e zhvilluar në më shumë se 270 biznese në të gjithë sektorët ka verifikuar se 50 për qind e bizneseve te teknologjisë dhe informacionit kishin kursime cash, me

Twitter paralajmëron përdoruesit që pëlqejnë cicërima të kontestuara

Twitter filloi etiketimin e cicërimave që prej muajit të kaluar në lidhje me zgjedhjet presidenciale Amerikane. Tashmë që është plotësisht funksional, uebsajti ka filluar të paralajmërojë të gjithë ata që ripublikojnë cicërimat e etiketuara në përpjekje për të adresuar dezinformimin. Duke klikuar butonin e pëlqimit në një cicërimë të kontestuar, përdoruesve do tu shfaqet menjëherë

PONDER fuqizon të rinjtë me mendimin kritik mediatik

UNICEF Shqipëri në bashkëpunim me qendrën laboratorike multifunksionale ICTSlab organizuan në datat 20-21-22 Nëntor aktivitetin social-rinor PONDER në kuadër të projektit ‘Transformimi i përgjigjes kombëtare ndaj trafikimit të qenieve njerëzore në Shqipëri dhe nga Shqipëria’ financuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar. Me pjesëmarrjen e 45 të rinjve nga shkollat e Tiranës, Kamzës, Paskuqanit dhe

Vlera e Bitcoin po i afrohet niveleve rekord të 2017

Çmimi i bitcoin arriti në 19,000 dollarë për herë të parë që prej tre vitesh duke e dërguar kriptomonedhën më të madhe në botë afër vlerës rekord prej 20,000 dollarësh të arritur në 2017. Gjatë Nëntorit vlera e bitcoin është rritur me 40% dhe krahasuar me një vit më parë është rritur me 160%. Analistët

Snapchat paguan 1 milionë dollarë çdo ditë llogaritë më popullore

Aplikacioni i rrjetit social Snapchat tha se paguan çdo ditë 1 milionë dollarë përdoruesit. Funksioni i ri Spotlight përdor algoritmin për të rekomanduar postimet me angazhimin më të lartë në mënyrë që përdoruesi të shikojë atë për çfarë është i interesuar. Snapchat thotë se në Spotlight do të shfaqen përmbajtje nga llogari private dhe personale

Mançester United goditet nga një sulm kibernetik i sofistikuar

Mançester United është goditur nga një sulm kibernetik i sofistikuar. Klubi tha se janë të sigurtë se nuk ka pasur një kompromentim të të dhënave të përdoruesve. Kanalet e klubit, uebsajti dhe aplikacioni zyrtar nuk janë prekur nga sulmi. Sipas drejtuesve, protokollet dhe procedurat që janë vënë në funksion kanë minimzuar shanset e një dëmi

Drejtuesi i Ericsson kritikon ndalimin e Huawei në rrjetin 5G

Drejtuesi ekzekutiv i Ericsson ka kritikuar vendimin e vendit të tij, Suedisë për të ndaluar Huawei në rrjetet e saj të telekomit 5G, duke argumentuar se një veprim i tillë kufizon konkurrencën dhe tregtinë e lirë dhe do të çojë në një vonesë në përdorimin e teknologjisë së re. Borje Ekholm, shefi ekzekutiv i rivalit

Telekomi në krizë – probleme edhe me rrjetin e telekomunikimit

Telekomi i Kosovës ka probleme të mëdha me rrjetin e telekomunikimit për shkak se ka vite që nuk është bërë asnjë investim në mirëmbajte apo investime tjera, thotë për Radion Evropa e Lirë, Menduh Abazi, drejtor i departamentit për marrëdhënie me publikun në Telekomin e Kosovës. “Rrjeti i Telekomit është duke funksionuar me shumë telashe.

1 2 3 25