Burrat shtatshkurtër dëshmojnë se gjatësia nuk i pengon në arritje të sukseseve të larta

Nga revistat tek televizioni dhe rrjetet sociale, yjet e Hollivudit janë gjithmonë në qendër të vëmendjes. Pavarësisht ekspozimit të vazhdueshëm, shpesh është e vështirë të dihet se sa ata janë të gjatë me trup. Shtojini kësaj edhe metodat që fotografët pothuajse me siguri i përdorin për të përmirësuar një imazh, dhe “detyra” bëhet edhe më e vështirë.

Le t’i hedhim një vështrim disa prej meshkujve më të shkurtër të Hollivudit, të cilët po arrijnë lartësi të mëdha suksesi pavarësisht shtatit të tyre.

Zac Efron; Ylli i madh, shtat i vogël, me përmasa 1,73 metra i gjatë

Pasi fitoi miliona fansa të rinj për rolin e tij në High School Musical, Zac Efron ka dëshmuar diversitetin e tij si një aktor hollivudian në filma si Neighbors, The Greatest Showman dhe filmi i Netflix për Ted Bundy Extremely Wicked, Shockingly Evil dhe Vile.

Një nga meshkujt më të shkurtër të Hollivudit: Danny DeVito është vetëm 1,47 metra i gjatë!!

Danny DeVito është aktor, regjisor dhe producent, me atë që duket si një jetë në industrinë e argëtimit. Paraqitja e tij e parë në ekran ishte në shfaqjen televizive të vitit 1978, Taxi, duke luajtur personazhin e shoferit të taksisë Louie de Palma. Pasi mbaroi shfaqja, karriera filmike e DeVito-s mori hov!

Të qenit 1,65 metra i gjatë nuk e ka penguar Tom Hollander!

Aktori britanik Tom Hollander u rrit nga dy akademikë (të dy prindërit ishin mësues), kështu që nuk është çudi që ai ishte i diplomuar në Kembrixh. Ishte gjatë atyre viteve që ai u bë president i klubit teatror në kampus të njohur si Shoqëria Marlowe. Aty Hollander mori një shije për aktrimin. Ai është më i njohur për paraqitjet e tij në About Time, Valkyrie, Pirates of the Caribbean, The Night Manager, Hanna dhe In the Loop.

Gjatësia trupore e Ken Jeong i Hangover është 1,65 metra

Aktori komik Ken Jeong i The Hangover dhe komediani i Komunitetit nuk e nisën dëshirën për të ndjekur një karrierë aktrimi. Jeong fillimisht krijoi një karrierë në mjekësi, pasi kishte marrë certifikatën e doktoraturës në Shkollën e Mjekësisë UNC më 1995. Pavarësisht se ishte mjek i licencuar në shtetin e Kalifornisë, Jeong hoqi dorë nga mjekësia, duke zgjedhur në vend të kësaj të bëhej aktor.

Një tjetër aktor legjendar që është më i madh se vet jeta, por më i shkurtër në trup; Al Pacino 1.70 metra

Al Pacino ka shumë talente. I njohur për aktrim, regjinë dhe skenarin e tij, ai është padyshim një legjendë e yjeve të filmit, pasi ka luajtur në filmat The Godfather, Scarface dhe Serpico, për të përmendur vetëm disa. Përveç aftësive të tij të shkëlqyera të aktrimit, Pacino njihet edhe si një nga beqarët më jetëgjatë të Hollivudit. Edhe pse nuk u martua kurrë, ai ka tre fëmijë; një fëmijë me ish-trajneren e tij të aktrimit Jan Tarrant dhe dy fëmijë me aktoren Beverly D’Angelo.

Ylli i Big Bang, i shkurtri Johnny Galecki 1,65 metra

Aktori i Big Bang Theory, Johnny Galecki, i cili luante rolin e Leonard Hofstadter, ishte në lidhje me aktoren Kaley Cuoco për dy vjet, pavarësisht se aktorja ishte 2.5 centimetra më e gjatë! Ai tani është i lumtur në lidhje me modelen Alaina Meyer, e cila është shtatzënë me fëmijën e tij të parë.

Josh Hutcherson është një forcë 1,70 metërshe!

Në The Hunger Games, personazhi i Josh Hutcherson është Peeta Mellark: një lojtare në The Games që konkurron pranë Katniss Everdeen, luajtur nga Jennifer Lawrence. Si fëmijë, Peeta krijon një simpati për Katniss, dhe të dy martohen më vonë dhe kanë dy fëmijë. Duke pasur parasysh se Jennifer Lawrence është e gjatë 1,75 metra, dhe Hutcherson është vetëm 1,70 m i gjatë, ekipi i kamerës duhej të sigurohej që ndryshimi i dukshëm në lartësi të mos ishte aq i dukshëm në kamera! Për fat të mirë, asnjë nga këto nuk mund të zbulohej në film.

Bruno Mars është i shkurtër 1,65 metra

Bruno Mars, këngëtari i hitit Uptown Funk është më shumë se një këngëtar. Ai është fitues i shumëfishtë i çmimeve Grammy, i cili ka arritur sukses të madh që nga ditët e tij të rritjes në Waikiki, Hawaii. I lindur si Peter Gene Bayot Hernandez, Mars i tha revistës GQ se babai i tij e quajti atë Bruno sipas mundësit profesionist, Bruno Sammartino. Babai i tij i vuri artistit këtë emër për shkak se ishte një foshnjë e madhe, gjë që është ironike tani, duke marrë parasysh shtatin e tij të vogël.

Janë vetëm 1,70 metra gjatësi trupore për komedianin Ben Stiller

Si babai (dhe nëna), si djali. Funnyman Ben Stiller është dëshmi se molla rrallëherë bie larg nga pema. I lindur nga dy aktorë (Jerry Stiller dhe Anne Meara), të dy në fushën e komedisë, ylli i Zoolander pretendon se lartësia e tij kishte pak të bënte me edukimin e tij të pazakontë. Ai kishte deklaruar: “Në disa mënyra, ishte një edukim i biznesit të show-biznesit – shumë udhëtime, shumë netët e vonshëm – jo ajo që ju do ta quani tradicionale”. Debutimi i tij në aktrim në serialin televiziv të nënës së tij Anne, Kate McShane, dukej se ia vlente edukimin e tij jokonvencional. Stiller vazhdoi të prodhonte dhe të udhëhiqte The Ben Stiller Show, i cili ishte jetëshkurtër.

Legjenda e yllit të filmit të viteve 80’, Michael J. Fox 1,63 metra

Michael J. Fox, ylli i trilogjive Back to the Future, ka një legjion fansash. Jo vetëm një aktor i arrirë i Hollivudit, Fox është gjithashtu një “avokat” i palodhur për kërkimin dhe ndërgjegjësimin e sëmundjes së Parkinsonit.

Seth Green, Ylli i Austin Powers është vetëm 1,60 metra mbi tokë

Seth Green është një yll i talentuar i Hollivudit me gamë të ndryshme – dhe puna e tij në serialin komedi Robot Chicken është vetëm një shembull i kësaj. Ai jo vetëm që është bashkë-krijuesi dhe producenti ekzekutiv i serialit hit, por ai bën edhe shumicën e zërave. Këto ditë ai punon në serial me gruan e tij, Clare Grant, e cila është 1.70 metra e gjatë. Çifti u takua për herë të parë në vitin 2007 në rihapjen e Golden Apple Comics, për të cilën ai thotë se është një nga dyqanet e tyre të preferuara të librave komik. Ata u lidhën me një dashuri të përbashkët për komiken, televizionin dhe ushqimin e shpejtë!

Lartësia trupore 1,70 metra e Dave Franco-s nuk e pengon atë që të arrijë qëllime të mëdha!

James dhe Tom Franco mund të jenë vëllezërit e tij, por aktori i 21 Jump Street, Dave Franco, ka lënë gjurmë në Tinseltown, pavarësisht nga anëtarët e famshëm të familjes së tij. Franko filloi karrierën e tij në aktrim në vitin 2006, pasi mori një pjesë të vogël në Superbad dhe Charlie St. Cloud.

Martin Scorsese përmban të gjithë talentin e tij të regjisorit në një shtat prej 1,60 metrash

Martin Scorsese është një nga regjisorët më me ndikim të Hollivudit. Ai studioi filma në Shkollën e Arteve Tisch të Universitetit të Nju Jorkut, gjë që ndihmoi në formimin e aftësive të tij pas kamerës. I pakënaqur vetëm me të qenit një regjisor i talentuar, Scorsese është shfaqur edhe në ekran gjatë karrierës së tij të gjatë.

Këngëtari latin Marc Anthony është vetëm 1,65 metra i gjatë

I lindur në vitin 1968 në New York City, prindërit portorikanë të këngëtarit e quajtën Marco Antonio Muniz sipas një artisti meksikan me të njëjtin emër. Mund të thuash që Anthony ishte i destinuar të bëhej një sensacion i muzikës latine! Ai e ndryshoi emrin e tij në Marc Anthony për të shmangur konfuzionin kur filloi karrierën e tij si solo, dhe sot është një nga këngëtarët më të shitur të salsa-s ndonjëherë.

Daniel Radcliffe i Harry Potter: 1,65 metra i gjatë

Seriali The Harry Potter do të ishte shumë ndryshe pa Daniel Radcliffe, por ky ishte pothuajse realiteti. Njohja e yllit do të ishte një angazhim i madh nëse ai nënshkruante si Harry Potter, prindërit e Radcliffe, Marica Jeannine Gresham dhe Alan George Radcliffe, pothuajse e ndaluan Radcliffe të merrte pjesë, i cili ishte vetëm 11 vjeç në atë kohë.

Komediani Kevin Hart: 1.63 metra i gjatë

Aktori dhe legjenda e stand-up-it, Kevin Hart, mendohet të jetë një nga mendjet më të ndritura të humorit. Pasi punonte si shitës këpucësh në Filadelfia, Hart vazhdoi të fitonte disa konkurse komedie të vogla, gjë që i dha atij një vend në skenën prestigjioze të komedisë.

Jonah Hill: 1,70 metra, por më i madh se vetë Hollywood-i!

Ylli i Superbad, Jonah Hill, ka shkëlqyer në Hollywood që nga debutimi i tij në film në vitin 2004 në I Heart Huckabees. Megjithëse ëndërronte të bëhej regjisor, Hill aksidentalisht e gjeti veten në aktrim. Sipas The Guardian, ai u bë aktor falë Dustin Hoffman, djali i të cilit ishte miku i Jonah Hill kur u rrit.

Një trup i vogël 1.68 metra për Aziz Ansarin

I njohur për rolin e tij si punonjësi i qeverisë Tom Haverford në NBC’s Parks and Recreation, komediani Aziz Ansari ka qenë përgjegjës për shumë të qeshura nga fansat në mbarë botën. Dhe ky humor i nderuar është shndërruar në vlerësime të shumta. Si krijues dhe yll i serialit Netflix – Master of None, Aziz fitoi çmime të ndryshme shkrimi dhe aktrimi: një Golden Globe për aktorin më të mirë dhe dy çmime Emmy.

Trashëgimia e tij mund të jetë më e madhe se jeta, por Humphrey Bogart ishte vetëm 1,73 metra

Mirë, e dimë se ai është pak më ‘klasik’ (kjo është që ne i shmangim fjalët ‘i vjetër’ dhe ‘i vdekur’) se yjet e tjerë në këtë listë, por ai është aq klasik, në fakt, sa nuk është e drejtë ta lëmë jashtë. I lindur në qytetin e Nju Jorkut më 1899, Bogart (“Bogie”) vazhdoi të ishte një nga yjet më të mëdhenj që ka parë ndonjëherë Hollywood-i, me role kryesore në filma ikonë si The Maltese Falcon dhe Casablanca.

Tom Cruise është 1,70 metra i gjatë

Tom Cruise ka qenë në qendër të vëmendjes për gati 40 vjet, duke luajtur në filmat hit si Top Gun dhe Risky Business. Cruise gjithashtu fitoi shumë vëmendje edhe për jetën e tij jashtë ekranit. Ai u martua me gruan e tij të parë Mimi Rogers më 1987 dhe u bë anëtar i Kishës së Scientology. Kjo, për fat të keq, duket se është ajo që ai është më i famshëm për momentin.

Me vetëm 1,68 metra, Dustin Hoffman ende matet lartë!

Më i njohur për rolet e tij në The Graduate dhe Meet the Fockers, Dustin Hoffman është një veteran i industrisë, që e merr seriozisht zanatin e tij. Një shembull i shkëlqyer i kësaj është kur ai u vesh si një njeri i pastrehë përpara se të takonte regjisorin John Schlesinger dhe të merrte rolin në Midnight Cowboy. Një tjetër fakt argëtues për aktorin, sipas The Guardian, është se Hoffman mban rekordin botëror të Guinness për “Hapësirën më të madhe të moshës të portretizuar nga një aktor filmi” për rolin e Jack Crabb në Little Big Man: një personazh që ai portretizon nga mosha 17 deri në 121 vjeç.

Aktori David Faustino: 1.6 metra i gjatë

Më i njohur për rolin e tij si Bud Bundy qesharak në sitcom, Married… with Children, i cili u transmetua për 11 vjet, David Faustino gjithashtu shton reperin dhe drejtuesin e radios në listën e talenteve të tij.

Legjenda e R&B, Usher: 1,73 metra i gjatë

Fansat e artistit R&B, Usher, janë mësuar ta shohin atë në skenë me mikrofon ose në videot muzikore, por artisti i mirënjohur bëri një paraqitje të shkurtër këtë vit në Hustlers, një film dramatik me Jennifer Lopez.

Lil Wayne: 1,65 metra i gjatë

I lindur Dwayne Michael Carter Jr., Lil Wayne është një reper amerikan i cili e filloi karrierën në moshën 12-vjeçare. Pasi u zbulua nga shoku i tij, reperi Birdman, Wayne u bë anëtari më i ri që iu bashkua etiketës diskografike Cash Money Records.

Megjithëse vetëm 1,67 metra i gjatë, Nick Jonas i vogël ka suksese të mëdha!

Fansat e Nick Jonas nuk do të harrojnë kurrë ceremonitë e dasmës luksoze të këngëtarit pop me bashkëshorten e tij, aktoren Priyanka Chopra. Teksa çifti kishte një martesë hindu dhe një martesë të krishterë, ata kishin festa dhe pritje për javë të tëra në Amerikë dhe Indi. Por ky ishte vetëm fillimi i festimeve dhe njoftimeve për Jonas. Në shkurt 2019, Jonas Brothers njoftuan ribashkimin e tyre dhe publikuan këngën e tyre të parë pas gjashtë vjetësh të titulluar “Sucker”.

David Spade: 1,65 metra i gjatë

Si pjesë e kastit të viteve 1990 të shfaqjes legjendare televizive, Saturday Night Live, komediani David Spade u ngjit në shkallët e Hollivudit. Por pak njerëz e dinë që Spade e filloi karrierën e tij si shkrimtar për emisionin, përpara se të bëhej anëtar i kastit dhe t’u tregonte miliona shikuesve talentin e tij komik!

Jack Black është vetëm 1,68 metra i gjatë!

Ylli i kaq shumë filmave të famshëm komedi, Jack Black, nuk e ka problem ta bëjë publikun të qeshë. Do të mendonit që me kaq shumë talent, komedia rrjedh në familje, por prindërit e Black nuk ishin humoristë. Prindërit e Jack Black ishin inxhinierë satelitorë që punonin në teleskopin hapësinor Hubble.

Joe Pesci, ka gjatësi shtati 1.60 metra

Ylli i My Cousin Vinnie, Home Alone, Casino dhe Goodfellas, Joe Pesci është një aktor i respektuar i Hollivudit. Ka kaluar gati një dekadë që kur Pesci u shfaq në ekran, por pauza e tij më në fund mori fund. Pesci doli nga pensioni për të luajtur në filmin kriminal The Irishman, së bashku me Robert De Niro dhe Al Pacino.

Elijah Wood është 1,68 metra i gjatë

Aktori Elijah Wood fitoi famë pasi luajti si Frodo Baggins në filmat Lord of the Rings. Megjithatë, që atëherë, karriera e tij ka evoluar. Në vitin 2010, ai themeloi SpectreVision: një kompani prodhimi filmash që fokusohet kryesisht në filmat horror.

1,70 metra nuk e pengojnë Ryan Seacrest që ta udhëheqë Hollywood-in !

Ryan Seacrest ishte gjithmonë i destinuar të ishte në televizion dhe radio. Në një intervistë me Atlanta Journal-Constitution, nëna e tij Constance Marie komentoi se “Në vend që të luante me G.I. Joes ose Cowboys dhe Indianët, [Ryan] gjithmonë kishte një mikrofon të vogël dhe bënte shfaqje në shtëpi”

Të qenit 1,68 metra i gjatë nuk e ka ndalur Martin Freeman

I njohur si Bilbo Baggins në trilogjinë e Hobbit, dhe për paraqitjet e tij në The Office, Sherlock dhe Fargo, Martin Freeman është një aktor dhe komedian anglez.

Suksesi i James McAvoy e kalon lartësinë e tij trupore prej 1,70 metrash

James McAvoy, ylli i filmave X-Men, ka pasur një 2019 të ngarkuar. Filmat Glass dhe Dark Phoenix, dhe It: Kapitulli 2 janë publikuar të gjithë. Megjithatë, kjo nuk është e gjitha, McAvoy do të luajë në interpretimin televiziv të His Dark Materials, një trilogji e romaneve fantazi të shkruar nga Philip Pullman.

Frankie Muniz: 1,65 metra i gjatë

Frankie Muniz fitoi famë pas debutimit të hitit amerikan “Malcolm in the Middle” në vitin 2000. Këpuca popullore u transmetua për gjashtë vjet, por, nëse Muniz nuk do të ishte aktor, ai pretendon se ëndrra e tij do të ishte të ishte një baterist.

Macaulay Culkin: 1,7 metra

Pas suksesit të mëparshëm të Home Alone, Macaulay Culkin është një nga yjet më të famshëm të fëmijërisë në Hollywood. Ai drejtoi Saturday Night Live në moshën e hershme 11-vjeçare, duke e bërë atë personin e dytë më të ri që drejton ndonjëherë këtë emision!

Richard Dreyfuss është 1,65 metra i gjatë, por me ambicie të madhe!

Veterani i aktrimit, Richard Dreyfuss, ka padyshim një nga karrierat më të gjata të filmit në Hollywood, me një përvojë që kalon 60 vjet. Paraqitja e tij e tretë në ekran në The Goodbye Girl i dha atij një çmim Oscar!

Emilio Estevez është 1,65 metra i gjatë

Kur shikoni emrin e aktorit Emilio Estevez, nuk do të mendonit se ai është vëllai i Charlie Sheen dhe djali i Martin Sheen. Por duke parë se sa të afërta kanë qenë rrugët e tyre, është e qartë se ata nuk janë aq larg njëri-tjetrit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Piloti humbi jetën pas rrëzimit të avionit luftarak të marinës amerikane në Kaliforni

Story i radhës

Raportohet për luftime të ashpra në Severodonetsk

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish