​Bullgaria do t’i bashkohet përpjekjeve të G7 për mbështetjen afatgjatë të sigurisë për Ukrainën

Këshilli i Ministrave miratoi të mërkurën një vendim që miraton bashkimin e Bullgarisë në përpjekjet e vendeve të G7 për të ofruar mbështetje afatgjatë të sigurisë për Ukrainën, thuhet në një deklaratë të përbashkët.

Deklarata e Përbashkët në Mbështetjen e Ukrainës u shpall më 12 korrik në Samitin e NATO-s në Vilnius në emër të vendeve të G7- Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Mbretërisë së Bashkuar, dhe SHBA-së, si dhe nga presidentët e Këshilli Evropian dhe Komisioni Evropian. Belgjika, Çekia, Greqia, Danimarka, Finlanda, Islanda, Irlanda, Letonia, Holanda, Norvegjia, Portugalia, Rumania, Spanja dhe Suedia i janë bashkuar më pas deklaratës dhe lista vazhdon të rritet.

Bullgaria ofron mbështetje politike dhe praktike për Ukrainën. Kështu, duke kundërshtuar drejtpërdrejt agresionin rus, Bullgaria kontribuon në mbrojtjen e lirisë, sigurisë dhe sovranitetit të të gjitha vendeve anëtare evropiane.

Në përputhje me këtë politikë të qëndrueshme, Bullgaria do t’i bashkohet Deklaratës së Përbashkët të vendeve të G7 në mbështetje të Ukrainës, tha Shërbimi Informativ i Qeverisë./BTA

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Artan Grubi: Zgjedhjet nuk janë zgjidhje, ndryshimet kushtetuese t’i mbështesim me konsensus

Story i radhës

Helikopterët e MPB-së në një operacion prej tre orësh hodhën mbi 35 tonë ujë dhe shuan zjarrin në afërsi të Llozovës

Të fundit nga