Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut do t’i kthejnë shpinën nacionalizmit

Po bëhen përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet maqedono-bullgare. Deputeti bullgar Ilhan Kyuchyuk i tha të dërguarit special të Qeverisë Maqedonase Vllado Buçkovski se, si raportues i përhershëm i Parlamentit Evropian, ai do të vazhdojë të punojë për një plan bashkëpunimi midis dy vendeve.

Ai do të ketë qëllime specifike dhe një program për tejkalimin e çështjeve të hapura bilaterale, të cilat do të mundësojnë fillimin zyrtar të negociatave të pranimit në BE, raporton “24 orë”, duke raportuar në takimin e sotëm në Sofje.

Çelësi i marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë të suksesshme është ndërtimi i infrastrukturës, arsimit dhe projekteve të përbashkëta kulturore që lidhin të dy vendet.Qeveritë e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut së shpejti do t’i kthejnë shpinën nacionalizmit dhe do të angazhohen në negociata konstruktive, sepse muret nuk kanë vend në marrëdhëniet tona”, tha Kyuchyuk.

Ngjarja paraprake

Mbretëresha Elizabeth pret në takim Bidenin para samitit të G7

Ngjarja e ardhëshme

Nga e hëna maturantët i rikthehen bojkotit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian