Bujar Orllati – portier i Gjeneratës së Republikës 

Në vitet e 90-ta (1991-1999), secili sportist me mundësitë e tija, dha maksimumin për sportin e Republikës së Kosovës. Vitet më të vështira, për faktin se secili sportist u ballafaqua me dhunë të llojllojshme nga regjimi kriminal serb.

Bujar Orllati i takon Gjeneratës së Republikës.

Ai ka qenë portier i klubit të futbollit Ferizaj, duke sakrifikuar në ato vitet më të vështira së bashku me mijëra sportistë, për të mbajtur gjallë futbollin.

Orllati si sot i kujtohen sfidat e vështira, që nga stërvitjet në fushën e fshatit Varosh, zhvillimi i ndeshjeve të Republikës së Kosovës dhe se si disa herë milicia e pushtuesit serb, i kishte ndërprerë takimet.

Ai nuk u ndal asnjëherë përkundër kërcënimeve nga regjimi serb, por kontriboi sadopak për futbollin dhe shtetin e Kosovës.

Ai, sot ndihet krenar që i takoi Gjeneratës së Sakrificës.

Ngjarja paraprake

Turqia regjistroi më pak se 10.000 raste të reja me COVID-19

Ngjarja e ardhëshme

Trump pohoi se shifrat e të vdekurve shkaku i COVID-19 janë ekzagjeruar, reagon Fauci

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian