Britania thotë se bisedimet e marrëveshjes tregtare Australiane po ‘ecin mirë’

Bisedimet tregtare të Britanisë me Australinë po përparojnë mirë, tha të dielën Ministrja e Tregtisë Liz Truss, duke folur pas raundit të fundit të negociatave dhe me të dy palët që kishin bërë ofertat fillestare për hyrjen në tregun e mallrave, shkruan Reuters.

Britania qëndron në prag të një ndërprerje përçarëse me Bashkimin Evropian, partneri i saj më i madh tregtar, ndërsa bisedimet për të siguruar një marrëveshje tregtare afatgjatë do të shkojnë drejt ditëve të tyre të fundit përpara 1 janarit, kur marrëveshjet e tranzicionit që e kanë mbajtur atë në BE të vetme bashkimi i tregut dhe doganave që kur zyrtarisht u larguan nga blloku në janar, mbaruan.

Pavarësisht nga ky rezultat, Britania dëshiron të gjejë marrëveshje të reja në të gjithë botën, duke përdorur lirinë e saj të sapo gjetur nga politika kolektive tregtare e BE-së për t’u përpjekur të gdhend tregje të freskëta për industritë e saj shumë të zhvilluara të shërbimeve financiare dhe profesionale.

Ngjarja paraprake

Notat e lojtarëve: PSG 0-1 Lyon, zhgënjejnë Kimpembe dhe Kean

Ngjarja e ardhëshme

6 gjëra që duhet t’i mbani sekret, sipas kulturës orientale

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian