​Britania e Madhe, Italia dhe Japonia bashkohen për një avion të ri luftarak

Rishi Sunak do të njoftojë një bashkëpunim midis Mbretërisë së Bashkuar, Italisë dhe Japonisë për të zhvilluar një avion të ri luftarak që përdor inteligjencën artificiale.

Kryeministri thotë se sipërmarrja e përbashkët synon të krijojë mijëra vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe të forcojë lidhjet e sigurisë.

Kombet do të zhvillojnë një luftëtar të gjeneratës së ardhshme – që do të hyjë në shërbim në mesin e viteve 2030 – që përfundimisht do të zëvendësojë avionin Typhoon, shkruan BBC.

Shpresohet se avioni i ri Tempest do të mbajë armët më të fundit.

Puna për zhvillimin e tij tashmë është duke u zhvilluar – me synimin për të krijuar një avion luftarak që do të ofrojë vjedhje shpejtësie, do të përdorë sensorë të avancuar dhe madje edhe inteligjencë artificiale për të ndihmuar pilotin njerëzor kur ata janë të mbingarkuar ose nën stres ekstrem.

Ai gjithashtu mund të fluturojë pa ndihmën e një piloti nëse kërkohet dhe mund të jetë në gjendje të lëshojë raketa hipersonike, përcjell KosovaPress.

Por ndërtimi i një avioni kaq kompleks është jashtëzakonisht i shtrenjtë – zhvillimi i avionit F35 ishte programi më i shtrenjtë i ndërmarrë ndonjëherë nga Pentagoni – kështu që Britania ka kërkuar partnerë.

Italia ishte tashmë në bord, dhe shtimi i Japonisë është një lëvizje domethënëse – në një kohë kur Britania po ndërton lidhje më të ngushta me aleatët në rajonin Indo-Paqësor, e shqetësuar për një Kinë më të sigurt.

Vende të tjera ende mund t’i bashkohen programit. Franca, Gjermania dhe Spanja tashmë janë duke punuar së bashku për dizajnin e tyre të veçantë.

Për Mbretërinë e Bashkuar, kjo marrëveshje nuk ka të bëjë vetëm me sigurinë, por edhe me ekonominë. Shpresa është se zhvillimi i një avioni të ri luftarak mund të krijojë dhe mbështesë mijëra vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe të hapë dyert për më shumë eksporte armësh.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Windows 11 pajiset me një mjet të integruar për regjistrimin e ekranit

Story i radhës

Sulmi ndaj Sali Berishës, mjeku Alimehmeti lëshon reagimin e fortë: Mund të kishte qenë fatale

Të fundit nga