Britania e Madhe e vendosur: Do të rrisim presionin ekonomik ndaj Rusisë

Mbretëria e Bashkuar do të rrisë presionin e saj ekonomik ndaj Rusisë, i tha sot kryeministri britanik Boris Johnson presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy, raporton Reuters, transmeton Bota sot.

“Kryeministri përsëriti se Britania e Madhe do të ruajë dhe forcojë presionin ekonomik mbi regjimin e Putinit”, tha zyra e Johnson në një lexim të thirrjes midis dy liderëve botërorë. “Presidenti Zelenskiy dha një përditësim mbi negociatat dhe të dy liderët ranë dakord të koordinohen nga afër në ditët në vijim.”.

Biseda e Johnson dhe Zelenskiy vjen përpara bisedimeve të paqes ballë për ballë midis Rusisë dhe Ukrainës që ka të ngjarë të fillojnë të martën në Turqi.

Anglia është një nga shtetet që i ka qëndruar më së afërmi Ukrainës që nga fillimi i luftës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

11 gjërat që duhet të sakrifikoni për të qenë të lumtur

Story i radhës

Gjiko akuzohet për abuzimin e një 15-vjeçareje, vjen reagimi i parë i avokatit të tij (FOTO LAJM)

Të fundit nga