“Breshëri raketash” – Sirenat e sulmeve ajrore bien në të gjithë Ukrainën

Ukraina thotë se Rusia lëshoi një breshëri të re raketash, me alarme ajrore në shumë pjesë të vendit, përcjell Bota sot.

Sirenat u dëgjuan në kryeqytetin Kiev dhe në pjesën më të madhe të Ukrainës, duke bërë që njerëzit të drejtoheshin drejt strehimoreve të bombardimeve ndërsa mbrojtja ajrore hyri në veprim.

“Raketat tashmë janë lëshuar,” tha zëdhënësi i forcave ajrore Yuriy Ihnat.

Nuk ka pasur të dhëna të menjëhershme për dëme apo viktima.

“Mos e injoroni alarmin”, tha Andriy Yermak, kreu i stafit presidencial të Ukrainës.

Forcat ruse kanë shënjestruar gjithnjë e më shumë objektet energjetike të Ukrainës në javët e fundit, pasi ato u përballën me pengesa në fushën e betejës, duke shkaktuar ndërprerje të mëdha të energjisë elektrike me fillimin e dimrit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Situata në Kosovë, Vuçiç bisedon me Lajçak

Story i radhës

Gjërat që mund të kontrollosh

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish