Bregu i Fildishtë, shteti i dytë që merr vaksinat nga COVAX

Bregu i Fildishtë do të merrte një dërgesë vaksinash Covid-19 nga Covax sot, duke u bërë shteti i dytë që përfiton nga një program që synon të sigurojë shpërndarje më të drejtë të vaksinave mes një sherri global.

Një aeroplan që mbante 504,000 doza pritej të prekte në kryeqytetin Abidjan nga ora 10 e mëngjesit me orën lokale, sipas aleancës së vaksinave GAVI, Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe partnerëve të tjerë në skemë.

Deri në fund të këtij viti, Covax planifikon të japë gati 2 miliardë doza.

Ato do ti jap mbi 90 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Ngjarja paraprake

Princi Harry shprehet se kurrë nuk do të largohej nga familja mbretërore, por ja çfarë e detyroi

Ngjarja e ardhëshme

Tritoli në makinën e Gjon Menës në Kamëz, si shkoi policia tek Gjergj Cukali

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian