Borrell viziton Sarajevën për 25-vjetorin e Marrëveshjes së Dejtonit

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell do të jetë nesër në Sarajevë për 25 vjetorin e Marrëveshjes së Dejtonit, që i dha fund luftës në Bosnjë-Hercegovinë.

“Kreu i diplomacisë evropiane do të mbajë një fjalim dhe do të takohet me udhëheqësit e lartë boshnjakë, duke filluar me anëtarët e Presidencës tripalëshe”, raportoi media serbe.

Objektivi i vizitës së Borrellit është të riafirmojë mbështetjen për perspektivën e integrimit evropian të vendit ballkanik, një proces që po ecën përpara shumë ngadalë për shkak të konflikteve të vazhdueshme midis tre etnive të vendit.

Ngjarja paraprake

Klopp konfirmon dy mungesa të rëndësishme për ndeshjen ndaj Leicesterit

Ngjarja e ardhëshme

Pamje të rënda nga Morgu i Tiranës, Baçi: Problematikë e madhe, po fshihen vdekjet nga Covid-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian