Borrell sot viziton Sarajevën në 25-vjetorin e Marrëveshjes së Dejtonit

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell do të qëndrojë sot në Sarajevë për 25 vjetorin e Marrëveshjes së Dejtonit, që i dha fund luftës në Bosnjë e Hercegovinë.

“Kreu i diplomacisë evropiane do të mbajë një fjalim dhe do të takohet me udhëheqësit e lartë boshnjakë, duke filluar me anëtarët e Presidencës tripalëshe”, raportuan mediat rajonale.

Qëllimi i vizitës së Borrellit është të rikonfirmojë mbështetjen për perspektivën e integrimit evropian të vendit ballkanik, një proces që po ecën përpara shumë ngadalë për shkak të konflikteve të vazhdueshme midis tre etnive të vendit.

LEXO edhe: Çerekshekulli nga Marrëveshja e Dejtonit

Ngjarja paraprake

Shpresoj që një ditë të të harroj…

Ngjarja e ardhëshme

‘Mbajini duart larg mjekëve’/ Reagimi i ashpër ndaj Bashës i shefjes së ISHP: Kjo është një marrëzi, mjaft

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian