Boris Johnson do të zbulojë sot planin e Anglisë ‘të jetosh me COVID’

Boris Johnson pritet të njoftojë se si Anglia do të “jetojë me COVID” sot pasi ai konsideron heqjen e të gjitha kufizimeve të mbetura, ka thënë Downing Street.

Sipas mediave britanike, kryeministri Johnson do të takohet me ministrat e kabinetit të tij këtë mëngjes për të rënë dakord për planin “për të jetuar me virusin” pas gati dy vitesh kufizime.

Më pas ai pritet të përditësojë parlamentin mbi planet këtë pasdite përpara se të mbajë një konferencë shtypi për të zbuluar detaje për publikun në mbrëmje.

Të shtunën, Downing Street kishte konfirmuar se rastet pozitive dhe kontaktet e tyre të ngushta nuk do të duhet më të izolohen deri në fund të kësaj jave.

Johnson citohet të ketë thënë se: “Sot do të shënojmë një moment krenarie pas një prej periudhave më të vështira në historinë e vendit tonë, ndërsa ne fillojmë të mësojmë të jetojmë me COVID”.

“Nuk do të ishte e mundur pa përpjekjet e kaq shumë njerëzve – atyre shëndetësorë që kontribuan në përhapjen e vaksinës shpëtimtare me shpejtësi fenomenale, shkencëtarëve dhe ekspertëve tanë kryesorë në botë dhe publikut të gjerë për angazhimin e tyre për të mbrojtur veten dhe të dashurit e tyre”.

“Pandemia nuk ka mbaruar, por falë përhapjes së pabesueshme të vaksinës ne jemi tani një hap më afër një kthimi në normalitet”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shqipëri apo Itali, ku ka zgjedhur Beniada të jetojë pas daljes nga BBV?

Story i radhës

ARSYEJA/ Vrasja më tragjike e pas-luftës në Kosovë, anulohet përsëri seanca në rastin e Donjeta Pajazitaj

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish