Boko Haram nisi ‘gomarin bombë’ në pritën kundër guvernatorit lokal

Gomarët e lidhur me eksploziv janë pjesë e taktikës luftarake asimetrike të organizatës terroriste islamike të ndërlidhur me ISIS në Afrikë. Ushtarët në përcjellje të guvernatorit kishin vërejtur kafshën dhe kishin hapur zjarr që kishte shkaktuar shpërthime të njëpasnjëshme, si dhe kishte prishur befasinë e atentatit të Boko Haram që kishin dalë nga prita dhe kishin hapur zjarr.

Koolona mbështetëse e guvernatorit të provincës Borno, në Nigeri, Babagana Zalum, të dielën ishte ballafaquar me terroristët e Boko Haram. Askush nuk ishte plagosur nga atentati i dështuar i islamistëve.

Dy ditë më parë, një zyrtar lokal po ashtu i kishte shpëtuar një atentati derisa po udhëtonte drejt liqenit Çad. Së paku 18 persona raportohen të kenë vdekur nga ai sulm, 4 prej të cilëve ishin civilë.

Zalum kishte vizituar popullatën që vite më parë kishte ikur nga krahina nga ku ishin përballë me imponimin e rregullave të rrepta të ligjit të sheriatit pas kryengritjes së xhihadistëve afrikanë.

Krahina e Borno ishte rajoni ku nisi kryengritja e militantëve islamik në vitin 2009, derisa administrata e Zalum po provon të inkurajoj banorët e zhvendosur- shumica prej të cilëve jetojnë në kushte të këqija në kampe refugjatësh- të kthehen në qytetet dhe fshatrat e tyre.

Megjithëse kishte disa suksese në fushën e betejës për të shuar fushatën e terrorit të Boko Haram, ende nuk është arritur të mposhtet organizata terroriste, kryengritja e të cilës ka marrë 30 mijë jetë deri tani, dhe ka shtyrë miliona të ikin nga shtëpitë e tyre.

Barbarizmi i grupit terrorist kapi vëmendjen botërore në vitin 2014 pasi kidnapuan 276 nxënëse, shumica prej tyre të krishtera nga qyteza Chibok.

Kidnapimi, përdhunimi, konvertimi i dhunshëm, si dhe bombat e lidhura në gomarë janë disa prej metodave të terrorit të shfrytëzuara nga Boko Haram, që do të thotë “edukimi perëndimor është i ndaluar”.

Një raport i publikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në korrik përshkruante dhunën e “tmerrshme të shkaktuar ndaj fëmijëve” në rajonin e kontrolluar nga Boko Haram, që përfshinë territore në Nigeri, Çad dhe Niger.

“Një praktikë veçanërisht e neveritshme e Boko Haram është përdorimi i fëmijëve, zakonisht vajzave, si mbajtëse të mjeteve shpërthyese të improvizuara” shkruhej në raportin e OKB’së. “Të njohura edhe si ‘bomba njerëzore”.

Ngjarja paraprake

SYRIZA i kërkon Micotakis menjëherë të sjellë marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut në Parlament

Ngjarja e ardhëshme

Befasi, United shumë afër transferimit të Dembele

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian