Blinken e Stoltenberg: Krahu lindor i NATO-s duhet të forcohet

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken bisedoi sot me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg mbi përpjekjet aktuale për të përcaktuar krahun lindor të Aleancës, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price.

Blinken përsëriti se ekziston nevoja për një përgjigje të fortë dhe të bashkuar transatlantike ndaj qeverisë ruse në luftën kundër Ukrainës dhe përshëndeti punën mbi forcimin e mbrojtjes së NATO-s.

Sekretari amerikan përsëriti se Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës për shkak të, siç tha ai, “luftës brutale të zgjedhur nga presidenti rus Vladimir Putin”.

Të dy diskutuan gjithashtu rëndësinë e ndihmës humanitare dhe të sigurisë të ofruar nga anëtarët e NATO-s për Ukrainën, tha Price në një deklaratë të lëshuar nga Departamenti i Shtetit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Cilat masa të sigurisë duhet t’i ndërmarrin shqiptarët në prag të kërcënimeve me sulme bërthamore

Story i radhës

Martohet Eliona Pitarka

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish