Blinken do të diskutojë rolin e Izraelit si ndërmjetës në konflikt

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të diskutojë rolin e Izraelit si ndërmjetës midis Rusisë dhe Ukrainës, si pjesë e vizitës së tij në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, e cila fillon të shtunën.

Kryeministri izraelit Naftali Bennett është përpjekur të negociojë një fund të konfliktit.

Ushtruesja e detyrës së Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Çështjet e Lindjes së Afërt, Yael Lempert e bëri njoftimin para gazetarëve më herët.

Ajo paralajmëroi gjithashtu se lufta në Ukrainë do të vazhdojë të rrisë çmimin e produkteve bazë në rajonin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës Veriore ndërsa çmimet e grurit rriten.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Selmani: Besoj se është një konkurrencë e madhe

Story i radhës

Ukraina ndryshoi gjithçka, sido që të mbarojë lufta, Rusia ka treguar se nuk është një superfuqi

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish