Bisedimet me Rusinë, ministri ukrainas paralajmëron për kujdes: Mos hani dhe mos pini asgjë

Para fillimit të bisedimeve të sotme në Stamboll, ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba këshilloi këdo që shkon në negociatat me Federatën Ruse “të mos hajë ose pijë asgjë dhe mundësisht të shmangë prekjen e çdo sipërfaqeje”.

Ai po fliste gjatë një interviste për kanalin ukrainas të lajmeve Ykpaiha 24, përcjell Bota sot.

Paralajmërimi erdhi pas helmimit të dyshuar të miliarderit rus Roman Abramovich dhe negociatorëve ukrainas në fillim të këtij muaji në bisedimet e paqes në kufirin Ukrainë-Bjellorusi.

Ekziston një skepticizëm në lidhje me helmimin e supozuar dhe një zyrtar amerikan i paidentifikuar u citua nga Reuters të ketë thënë se inteligjenca sugjeroi se simptomat e burrave ishin për shkak të faktorëve “mjedisor” dhe jo helmimit.

Siç kemi raportuar, Abramovich është parë në negociata, në fotot e transmetuara nga mediat turke.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pak para ndeshjes Zvicër – Kosovë, mediumi i madh zviceran shkruan për “hallakamën” në FFK dhe problemet me ligj të Agim Ademit

Story i radhës

Tri masakra ndaj shqiptarëve, masakra e Izbicës, masakra e Krushës së vogël, tragjedia e Otrantos

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish