Biden: Trump e nxiti dhunën e “terroristëve të brendshëm” në Kongres amerikan

Presidenti i zgjedhur i Amerikës, Joe Biden, në një adresim direkt televiziv nga Wilmingtoni në Delaware, ka thënë se sulmi mbi ndërtesën e Kongresit Amerikan në Washington ishte njëra prej ditëve më të errëta në historinë e SHBA-së dhe një sulm ndaj demokracisë amerikane, i nxitur direkt nga presidenti Donald Trump.

Mbështetësit e Trumpit që u futën dhunshëm në Capitol, Biden i quajti “terroristë të brendshëm”.

“Mos guxoni t’i thërrisni protestues, ata ishin dhe janë terroristë të brendshëm”, ka thënë Biden.

/GazetaSinjali/

Ngjarja paraprake

Aston Martin fillon epokën e re, konfirmon partnerin e ri në F1

Ngjarja e ardhëshme

Britani, 1,5 milion njerëz të vaksinuar kundër COVID-19 deri më tani

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian